fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Prace remontowe na licowych murach

Prace remontowe na licowych murach

Przenikająca woda do wnętrz murów stanowi czynnik, jaki powoduje uruchomienie destrukcyjnych procesów. Eurokod EN 1996 definiuje licowy mur, że jest to element, jakie stosuje się w środku lub na zewnątrz. Element ten powinien posiadać atrakcyjny wygląd. Eksploatuje się o w trudnych środowiskowych warunkach. Obecnie materiałowe rozwiązania powinny w skuteczny sposób go zabezpieczać od środowiskowych wpływów. Bardzo często jednak okazuje się, że efektu tego nie udaje się osiągnąć. Większość obiektów odnotowuje pojawianie się wykwitów i uszkodzeń, które mają różny stopień intensywności. Odpowiednie podejście do remontowania licowego muru wymaga tego, aby zrozumieć mechanizm związany z krystalizowaniem się soli. Pojawianie się wykwitu jest możliwe, gdy istnieje źródło rozpuszczalnych soli we wodzie, kiedy do muru przenika woda, w której to rozpuszczone są sole, albo kiedy pojawia się czynnik, który powoduje ruch roztworu ze solą. (uprawnienia budowlane cennik) 

Prace remontowe na licowych murach
Prace remontowe na licowych murach

Wykwity pierwotne

Podczas pierwszych lat eksploatowania pojawiają się tzw. pierwotne wykwity. Wiążą się one z migrowaniem związków, jakie pochodzą ze świeżych zapraw, które rozpuszczają się w technologicznej wodzie. Są one widoczne najbardziej po przejściu pierwszej zimy. Na ich poziom intensywności wpływają pogodowe warunki podczas wznoszenia muru licowego i funkcjonowania jego w danym środowisku. Odpowiednio dobierając zaprawę i zachowując jednocześnie technologiczny reżim powstały pierwotny wykwit w dalszych latach rozpuszcza się, aż do jego całkowitego zniknięcia. Okres związany z pierwotnym wykwitem wynosi minimum 5 lat.  (uprawnienia budowlane program) 

Subflorescencja

Subflorescencja to akumulacja, która jest potencjalnie szkodliwa, bądź też oznacza to nawarstwianie się solnego osadu tuż pod powierzchnią muru. Jest to wynikiem parowania z muru wilgoci. Proces ten uaktywnia się podczas zamrażania oraz rozmrażania, gdzie mieszanina soli i wilgoci zamarza oraz ekspanduje, wytwarzając w ten sposób ciśnienie wewnętrzne. Przy odpowiedniej wielkości ciśnienie to może powodować że, odszczepia się część muru z powierzchni zewnętrznej albo może też rozwarstwiać się. Subflorescencji nie powinno mylić się z wtórnymi wykwitami, które stanowią depozyt soli rozpuszczalnych na murowej powierzchni. Tego rodzaju wykwity identyfikuje się jako białawy rodzaj mgiełki na murze, bądź też jako naloty i nacieki. Wykwit może poprzedzony zostać subflorescencją, gdyż wskazuje on na pojawienie się obecności soli.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Cykliczne przeobrażanie się wykwitu

Kiedy pierwotny wykwit przeobraża się cyklicznie i dodatkowo ściana posiada wysoki stopień wilgotności wnioskuje się, że mury posiadają niedostateczną ochronę od wpływu środowiska.  (uprawnienia budowlane segregator)  Sole krystalizujące prowadzą do niszczenia się powierzchniowej warstwy klinkieru. Powstające w ten sposób ścieżki wilgoci stwarzają możliwość przenikania opadowej wody do środka. W ten sposób dochodzi do destrukcji klinkieru oraz zaprawy. Ten etap sprawia, że wykwitu nie rozważa się jako pierwotnego, lecz zmienia się on we wtórny wykwit i subflorescencję.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com