fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Metoda potokowa

W języku polskim potok tłumaczy się jako strumień wody płynący przy spadku. Taki potok może nieść ze sobą dużo wody albo mało, patrząc na to czy były opady atmosferyczne, czy może był okres suszy, czasem może on wyschnąć całkowicie. Na budowie natomiast jest system nazwany „metodą potokową”, dobrany wedle różnych specjalności grupy osób pracujących w określonym porządku na kolejne działki. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Cechy wyróżniające ten system to równomierna praca na działkach i przemieszczanie się okresowe z działki na następną działkę. Nazwa metoda pracy równomiernej” obrazuje jedynie pierwszą cechę systemu, ale nie pokazuje całości ruchu, szczególnie przy przemieszczaniu się nowe działki.

Metoda potokowa
Metoda potokowa

Najlepsze zastosowanie systemu ruchu równomiernego

Najbardziej korzystne zastosowania systemu ruchu równomiernego podczas robót budowlanych, więc zwłaszcza murarskich, występują wtedy:

-jeśli budynki mają kilka pięter o powtarzających się kondygnacjach, (akty prawne uprawnienia budowlane)

-jeżeli budynki są długie i posiadają lokale powtarzające się w planie na różnych kondygnacjach,

-jeśli na wspólnym terenie będzie stawiana w określonym terminie większa ilość budynków takiego samego rodzaju bądź jednorodnej konstrukcji.

Podczas organizowania pracy systemem ruchu równomiernego warto pamiętać, że roboty przy budowie murów obejmują:

-właściwie murowanie, (uprawnienia budowlane program)

-ustawianie rusztowań,

-przywożenie cegły, wody, zaprawy.

Warto przy tym pamiętać o powiązaniu wymienionych robót z tworzeniem stropów, instalacji, ścianek działowych.

Odmiany ruchu równomiernego

System ruchu równomiernego podczas stawiania murów może posiadać zastosowanie w odmianach:

-trój-działkowej,

-dwu-działkowej,

-jedno-działkowej. (uprawnienia budowlane 2021)

Odrębne odmiany organizacyjne mają użyteczność przy równoczesnym prowadzeniu w budynku robót murowych i mocowaniu przy użyciu żurawi stropów oraz elementów i urządzeń wewnętrznych.

W nowoczesnym budownictwie o wiele częściej spotykana jest metoda przyśpieszona przeprowadzania robót, a polega ona na używaniu typizacji, prefabrykacji, mechanizacji czy normalizacji. System ruchu równomiernego w całości robót z użyciem metody przyśpieszonej stanowi najlepszą formę organizacyjną, szczególnie jeżeli chodzi o wykonawstwo większej liczby budynków na wspólnym terenie, zaplanowane w taki sposób, że prace odbywają się bez przerw sezonowych. Ten system jest nazywany pośpiesznym.

Odmiana trójdziałkowa

Praca wykonywana jest przez trzy grupy: ciesielską, transportową i murarską. W wyjątkowym przypadku te grupy da się połączyć organizacyjnie w jedną grupę uniwersalną (kompleksową), gdzie kierownictwo pełnić będzie najbardziej doświadczony murarz, przy czym jednak w takiej grupie zostaną wydzielone zespoły wymienionych trzech typów. (program egzaminu na uprawnienia)

Budynek kilkupiętrowy zazwyczaj bywa podzielony pionowymi płaszczyznami na trzy takie części, że na wysokości jednego pasa murowania we wszystkich z tych części widnieje osobna działka.

Grupy robocze

Każda grupa ma swój określony czas na wykonanie robót, więc grupa murarska z ciesielską mają jeden dzień, a transportowa dwa. Każdego kolejnego dnia różne grupy przemieszczają się o kolejną działkę. Murowanie jednej kondygnacji trwa zaledwie sześć dni, a nie dziewięć jak w przypadku odmiany trój-działkowej. Odmiana dwudziałkowa systemu równomiernego zmniejsza czas murowania o Va. Dlatego też wyparła ona prawie do końca z nowoczesnej organizacji odmianę trój-działkową. (uprawnienia budowlane kontakt)

Aby jeszcze bardziej przyspieszyć budowę poprzez doprowadzenie czasu wykonania ścian jednej kondygnacji do trzech dni, przyjęto organizację bez żadnego podziału budynku na działki, ale z równoczesnym prowadzeniem robót w całym budynku podczas dwóch zmian tego samego dnia pracy. Pierwsza zmiana to przywożenie materiałów i murowanie, druga to stawiania rusztowań. Tym sposobem każdy z trzech pasów kondygnacji da się wykonać w jeden dzień.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com