Pozostałe fizyczne oraz fizykochemiczne właściwości materiałów
Materiały posiadają cechy fizyczne jak i fizykochemiczne, takie jak właściwości dźwiękochłonne, termoizolacyjne, odporność na zmianę koloru pod wpływem słońca, ciepłochłonność, zdolność klejenia, przyczepność do podłoża, czas wiązania, czy stopień zmielenia. Materiały posiadają także wytrzymałość mechaniczną. Jest to stawiany przez nie opór na zniszczenia jego struktury, na wskutek obciążeń (uprawnienia budowlane).
Wytrzymałość na rozciąganie materiałów
Badając wytrzymałość na rozciąganie materiałów badania należy przeprowadzić w próbkach, których kształt jest zgodny z obowiązującymi normami. Małą wytrzymałość na rozciąganie ma m.in. beton oraz inne kruche materiały (testy uprawnienia budowlane). Dużą wytrzymałość posiada drewno oraz stal. Normy wskazują, że badania przeprowadza się przy pomocy beleczek. Pierwsze rysy podczas badań pokazują się podczas badania próbek betonu czy kamienia. Rysy powstają u dołu beleczek, ponieważ materiały te mają dużo mniejszy stopień wytrzymałości na rozciąganie w stosunku do ściskania.
Wytrzymałość – różne rodzaje
Wytrzymałość mechaniczną ocenia się za pomocą wytrzymałości długofalowej albo doraźnej (program egzamin uprawnienia 2021). Możemy wyróżnić także wytrzymałość na zginanie, rozciąganie, ściskanie czy ścinanie. Badając wytrzymałość na ściskanie przeprowadza się je na próbkach, które mają kształt prostopadłościanu albo sześcianu. Czasami mogą mieć kształt walca. Dla różnych rodzajów materiałów wymiary są także zróżnicowane. Badając kamienie próbka ma wymiar od 4-7 cm, a w przypadku badania drewna 2x2x3 cm. Normy narzucają odpowiednie przygotowanie próbek dla poszczególnych rodzajów materiałów. Materiały budowlane są w dużym zakresie wytrzymałe. Ich stosowanie zależy to od tego, czy materiał ma spełniać inną rolę, czy przede wszystkim stanowić materiał nośny.
Sprężystość i plastyczność materiału
Sprężystość to zdolność ciała do przyjęcia postaci pierwotnej tych samych wymiarów po pozbyciu się obciążenia, mimo że pod jego wpływem ciało zmieniło kształt. Właściwości sprężyste dla danego materiału są charakteryzowane za pomocą tzw. modułów sprężystości. Ważną kwestią godną uwagi jest plastyczność. To zdolność zachowywania odkształceń przez materiał. Inaczej mówiąc materiał po trwałych zmianach związanych z obciążeniem, pomimo jego usunięcia nadal ma taką samą postać. Nie wraca do pierwotnego wyglądu z przed obciążenia (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).
Czym jest pełzanie?
Pełzanie jest to zjawisko , które wywiera znaczne wpływy na wytrzymałość danego materiału. Pełzanie charakteryzuje nieprzerwany wzrost plastycznych odkształceń przy niezmieniającym się obciążeniu. Zjawisko pełzania jest związane ze zjawiskiem relaksacji. Relaksacja charakteryzuje się wewnętrznym spadkiem naprężeń przy niezmiennym stałym odkształceniu. Ważne tu jest także zjawisko ciągliwości. W tym zjawisku materiały ulegają dużym plastycznym odkształceniom lecz nie wykazują żadnych śladów zniszczeń (uprawnienia budowlane – egzamin).