Pożarowe alarmowanie w budowlanych obiektach
System związany z pożarową sygnalizacją po zaprojektowaniu powinno się uzgodnić pod względem przeciwpożarowej ochrony z rzeczoznawcą zajmującym się zabezpieczeniami przeciwpożarowymi. Na terenie Polski wznoszonych jest coraz to więcej budowlanych obiektów. W związku z rozwijaniem się technologii instalacyjne systemy ewoluują. Mają one zapewniać zarówno odpowiedni stopień bezpieczeństwa, jak i dawać udogodnienia. W związku z tym, że pożar jest bezpośrednim zagrożeniem dla zdrowia, życia ludzi oraz ich mienia bardzo ważną kwestią jest zapewnienie odpowiedniej instalacji, która pozwoli wcześnie wykryć pożar i w związku z tym odpowiednio wcześnie podjąć działania, jakie będą zmierzać do ewakuowania ludzi oraz do zminimalizowania skutków pożaru. Instalacją, jaka realizuje te funkcje jest system pożarowego alarmowania, znany również jak system pożarowej sygnalizacji. (uprawnienia budowlane cennik)
Wykrywanie źródła pożaru
Kiedy system wykryje potencjalne źródło pożaru, rozpoczyna się w związku z tym ciąg zdarzeń o wielopłaszyznowym charakterze. Ma on na celu powiadomić odpowiednie służby i przekazać alarmowy sygnał do elementów, jakie sterują przeciwpożarowymi systemami. Zalicza się do nich m.in. system do kontroli rozprzestrzeniania się ciepła oraz dymu. Inicjacja alarmowego sygnału może mieć miejsce z dwóch źródeł. Pierwszym z ich jest pożarowa czujka, a drugim ręczny pożarowy ostrzegacz. Sygnał, jaki zostaje wygenerowany przekazuje się do centrali pożarowej sygnalizacji. Ta dokonuje analizy informacji, jakie otrzymała i inicjuje czynności, które są zgodne z przeciwpożarowymi założeniami, które przyjęto. (uprawnienia budowlane testy)
Alarm I i II stopnia
W momencie otrzymania sygnału alarmowego CSP przechodzi do jednego z dwóch alarmowych stanów. Wywołując alarm I stopnia obsługa na terenie obiektu musi na panelu CSP potwierdzić, że alarm został odebrany. W dalszym etapie musi się ona udać do miejsca, w jakim zidentyfikowano potencjalne pożarowe zagrożenie. Weryfikują oni w ten sposób, czy zgłoszenie jest prawdziwe, czy też nie. W sytuacji realnego zagrożenia obsługa stosuje ostrzegacz pożarowy ręczny, aby jak najszybciej wzbudzić system do II stopnia alarmowego. Kiedy alarm okazuje się fałszywy, w takim wypadku jak najszybciej należy wrócić do panelu CSP i dokonać skasowania alarmu. (uprawnienia budowlane 2023)
System pożarowej sygnalizacji
Do głównego celu systemu pożarowej sygnalizacji zalicza się wykrycie pożarowego zagrożenia jak najwcześniej oraz powiadomienie o zdarzeniu użytkowników przebywających w obiekcie i ratowniczo – gaśnicze jednostki straży pożarnej. Szybkie wykrycie potencjalnego pożaru wpływa na możliwość przeprowadzenia wcześniejszej ewakuacji z obiektu ludzi. W związku z tym również minimalizują się szkody, jakie mogą powstać w konsekwencji pożaru. Takie działanie jest możliwe, kiedy zainstalujemy liniowe elementy, które zapewnią wykrycie pożaru zanim pojawią się płomienie. Sygnalizować o tym ma ciepło, dym bądź cieplne promieniowanie. (uprawnienia budowlane segregator)