fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Powłoki malarskie

Powłoki malarskie

Powłoki malarskie, które nakłada się na powierzchnie obiektów i elementów budowli wykonuje się z powodów estetyczno-użytkowych orazzabezpieczających. Te powłoki, które są wewnątrz stosuje się w budowlach i budynkach (uprawnienia architektoniczne). Dzięki nim w pomieszczeniach tworzą się optymalne warunki pracy i wypoczynku. Powłoki zewnętrzne z kolei nadają budynkom i ulicom wyraz plastyczny.

Dodatkowo powłoki malarskie pełnią funkcję zabezpieczenia elementów budowli przed:

– niszczącym działaniem wpływów atmosferycznych,

– ujemnymi wpływami środowiska agresywnego,

– działaniem podwyższonych temperatur.

Farby malarskie, które stosuje się na powłoki malarskie są z:

– pigmentów,

– wypełniaczy,

– spoiw.

Powłoki malarskie
Powłoki malarskie

Pigmenty to substancje barwne, które mają postać proszków. Wypełniacz jest roztworem, w którym zawieszony jest pigment. Z kolei spoiwo:

– wiąże cząstki pigmentu,

– zapewnia powłokom przyczepność do podłoża,

– chroni powłoki przed ścieraniem.

Technika robót malarskich

To, w jaki sposób będą wykonane prace malarskie zależą głównie od rodzaju spoiwa, który został wykorzystany do farb. Z tego względu wyróżnia się malowanie:

– wapienne,

– klejowe,

– kazeinowe,

– krzemianowe,

– olejowe,

– emulsyjne,

– lakierowanie,

– emaliowanie.

Zanim zacznie się roboty malarskie należy przygotować podłoże i je zagruntować. Na czym polega przygotowanie podłoża pod powłokę malarską? Przede wszystkim na:

– reperacji uszkodzeń,

– wyrównaniu i wygładzeniu powierzchni (szpachlowaniu, szlifowaniu),

– oczyszczeniu powierzchni.

Gruntowanie z kolei polega na poleczeniu podłoża płynną substancją (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania). Wiąże się ona z podłożem i tworzy powłokę, która zapewnia jednakowy kolor naniesionej farby.

Z kolei właściwe malowanie to naniesienie co najmniej jednej warstwy farby:

a) sposobem ręcznym wykorzystując do tego pędzle malarskie,

b) sposobem mechanicznym wykorzystując do tego specjalne aparaty natryskowe.

Malowanie wapienne

Malowanie wapienne należy do najtańszych i najłatwiejszych do wykonania rozwiązań. Minusem farb wapiennych jest to, że są nietrwałe. Wykorzystuje się je do malowania ścian i sufitów:

– pomieszczeń gospodarczych,

– magazynów,

– pomieszczeń w budynkach prowizorycznych,

– świeżo tynkowanych,

– pomieszczeń, które są źle izolowane od wilgoci.

W pomieszczeniach, które wcześniej były pomalowane farbą klejową nie można stosować malowania wapiennego.

Farba wapienna powstaje z całkowicie zgaszonego wapna, które było dołowane minimum 6 miesięcy, które jest rozmieszane z wodą w stosunku 1:4. Ścieralność zmniejsza łój bądź pokost. Dodając rozcieńczoną ultramarynę można uzyskać śnieżnobiały kolor powierzchni. Farby wapienne w kolorze można uzyskać poprzez dodanie specjalnych barwników.

Malowanie klejowe

Malowanie klejowe wykorzystuje się w środku budynków i wyłącznie w suchych pomieszczeniach (materiały do egzaminu na uprawnienia architektoniczne). Jako podłoże należy zastosować tynk wapienny, cementowo-wapienny bądź gipsowy. Powinien być on wcześniej zafluatowany.

Fluatowanie to proces, w trakcie którego powleka się powierzchnię tynku roztworem soli kwasu fluorokrzemowego. Roztwór ten reaguje z podłożem cementowym. W efekcie powstaje na powierzchni nieprzepuszczalna warstwa, która jest odpowiednia do nakładania farby.

Należy zagruntować oczyszczoną powierzchnię ścian i sufitów. Należy tego dokonać roztworem mleka wapiennego i szarego mydła. Farba powstaje z:

– tonu, czyli glinki kredowej niepławionej bądź kredy pławionej,

– pigmentów,

– kleju,

– wody.

Kiedy zagruntowana powierzchnia wyschnie, to można zacząć malowanie. Proces malowania polega na naniesieniu dwukrotnie farby przy wykorzystaniu pędzli lub aparatów natryskowych.

Malowanie kazeinowe

Malowanie kazeinowe jest idealne do malowania powierzchni tynków zewnętrznych i wewnętrznych. Wyjątkiem jest wyłącznie tynk gipsowy. Kazeina powstaje na skutek strącenia kwasami mleka. Jest ona rozpuszczalna w mleku wapiennym. Jednocześnie kazeina nie rozpuszcza się w wodzie.

Powierzchnię dwukrotnie się gruntuje wykorzystując do tego roztwór farby kazeinowej, która jest rozrzedzona wodą. Farba powstaje w momencie, kiedy do mleka wapiennego wsypie się sproszkowaną kazeinę oraz doda się pigmenty. Farbą kazeinową maluje się identycznie jak farbą klejową.

Zaletą powłok z farb kazeinowej jest to, że są one trwałe i mogą być zmywane wodą. Są one idealnym zamiennikiem farb olejnych – farby kazeinowe są sporo tańsze (uprawnienia architektoniczne – egzamin).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com