Powstawanie
Głównym powodem powstawania powierzchniowych rys siatkowych w podłogach jest zbyt szybkie wysychanie powierzchni. Najbardziej narażone na powstawanie takich rys są betony posiadające dużą ilość wody, czyli takie powyżej 180 kg/m3. Podczas twardnienia materiału powstają skurcze tak samo, jak podczas zmiany temperatury wytwarzanej w trakcie hydracji. Są jednak też takie skurcze, które powstają bez udziału czynników zewnętrznych, czyli bez odciążeń czy zmian temperatur. Są one długotrwałe i zależne od kilku ważnych elementów. Pod uwagę bierze się:(uprawnienia budowlane 2022)
- Względną wilgotność otoczenia,
- Skład betonu,
- Wymiary elementu,
- Sposób betonowania,
- Sposób pielęgnacji całości.
Skurcz w betonie młodym
Poza tymi wyżej opisanymi skurczami są jeszcze dwa. Wyróżnia się dokładnie skurcze plastyczne, czyli takie występujące do 6 godzin po zarobieniu mieszanki betonowe. W trakcie odparowywania wody z mieszanki betonowej powstają rysy powierzchniowe w młodym, świeżym betonie. Pojawiają się jednak również rysy na przeszkodach ograniczających odkształcenia skurczowe zaczynu cementowego, czyli w prętach zbrojeniowych i większych ziarnach kruszywa. Taki rodzaj skurczu jest częściowo odwracalny, należy szybko na nowo nawodnić beton, aby zwiększyć jego wilgotność.(segregator egzamin ustny uprawnienia)
Skurcz w betonie stwardniałym
Występuje również rodzaj skurczu powstający na stwardniałym już betonie. Jest wynikiem zmian objętościowych. Te powoduje utrata wilgotności, występująca w stwardniałym zaczynie cementowym. Ten proces pojawia się w okresie od kilku tygodniu do kilku miesięcy od czasu betonowania. (program egzaminu na uprawnienia)
Warto zaznaczyć, że ten rodzaj betonu można podzielić jeszcze na dwa typy. Wilgotnościowy, związany z wysychaniem betony i ten chemiczny, który powstaje w wyniku reakcji chemicznych. Te zachodzą w trakcie twardnienia betonu i ubywaniu wody.
Wygląd powierzchniowych siatkowych rys
Powierzchniowe siatkowe rysy w podłogach wyglądają jak sploty siatki. Te elementy nie są szerokie ani głębokie. Ich wielkość to maksymalnie 0,15 do 0,20 milimetrów, głębokość natomiast sięga maksymalnie 5 milimetrów.(uprawnienia budowlane kontakt)
Zagrożenie
Powierzchniowe siatkowe rysy w podłogach na początku nie stanowią żadnego zagrożenia. Trzeba się jednak liczyć z tym, że z czasem mogą ulec uszkodzeniu i zniekształcić powierzchnię. Dzieje się to pod wpływem innych oddziaływać. To oznacza, że w trakcie eksploatacji rysy siatkowe mogą się pogłębić, a to uszkadza płytę nośną.(akty prawne uprawnienia budowlane)