fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Powierzchniowe rysy włoskowate

Rodzaje rys

Rysy powstające w podłogach przemysłowych można sklasyfikować. Pod uwagę bierze się ich kształt i miejsce występowania. Tak klasyfikacja wygląda następująco. Podłogi przemysłowe mają rysy:

  • Wskrośne,
  • Powierzchniowe (włoskowate i siatkowe)
  • Rysy powstające pomiędzy górną powierzchnią płyty a górnym zbrojeniem;
  • Rysy pojawiające się w strefie rozciąganej płyty.

Te rysy, które pojawiają się najczęściej to te dwa pierwsze typu – wskrośne i powierzchniowe. Są one najzwyklejszymi, bezpiecznymi dla podłoża rysami, które nie niszczą całej struktury betonu. W oczy może rzucać się jedynie ich wygląd, który wpływa na całą estetykę obiektu.(uprawnienia budowlane kontakt)

Powierzchniowe rysy włoskowate
Powierzchniowe rysy włoskowate

Powstawanie rys powierzchniowych włoskowatych

Ten typ rys powstaje na skutek temperatur, a dokładnie podczas szybkiego ogładzania i wysychania nawierzchni. Pojawiają się już w pierwszych godzinach budowania, po wylewce betonu. Za ich główną przyczynę powstawania uznaje się wiatr, przeciągi bądź inne zjawiska pogodowe, np. nagły spadek temperatur.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Wygląd rys powierzchniowych włoskowatych

Nazwa włoskowate bierze się od ich specyficznego wyglądu. Można go uznać nawet za celowy zabieg, wzór przy zakupie, ale nie jest to prawda. Swoim wyglądem przypominają stłuczone szkło albo pajęczynę. Nie są one za głębokie, a dodatkowo bardzo wąskie. Ich szerokość nie przekracza 0,1 mm.(uprawnienia budowlane 2022)

Na powstawanie tego typu rys są najbardziej narażone betony o dużej ilości drobnych cząstek kruszywa, czyli takie z dodatkami 0/0,125 mm – na powyżej 400 kg/m3. Warto zaznaczyć, że ich głębokość nie przekracza 3 milimetrów, przez co rysy powierzchniowe włoskowate w żaden sposób nie przeszkadzają w użytkowaniu, ani nie wpływają na trwałość całego podłoża.

Można je zaobserwować podczas wysychania betonu. W miejscach rys powierzchnia schnie znacznie wolniej, dlatego jest ciemniejsza. W takim momencie można dokładnie przyjrzeć się powstałym zaraz po betonowaniu elementom. Warto zaznaczyć, że z takimi rysami nic się nie da zrobić. Jeśli powstaną, to już zostaną. Aby się ich pozbyć, trzeba byłoby całość zabetonować od nowa.(program egzaminu na uprawnienia)

Ochrona powierzchni przed powstawaniem rys włoskowatych

Oprócz zjawisk pogodowych, za powstawanie takich rys, oskarża się zbyt intensywny proces zacierania górnej powierzchni powodujący zbytnie przesuszenie. Świeżo ułożony beton powinien być szczególnie zabezpieczony. Warto zadbać o to, aby nie było on narażony na działanie wiatru, a ty mam bardziej deszczu i śniegu.(akty prawne uprawnienia budowlane)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com