fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Poszczególne specjalności uprawnień budowlanych w specjalizacji techniczno-budowlanej

Jeżeli chodzi o uprawnienia budowlane, to można uzyskać je w różnych specjalnościach. Najpopularniejszą z nich jest specjalność konstrukcyjno-budowlana (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Umożliwia uzyskanie specjalizacji techniczno-budowlanej w wielu specjalizacjach. Należą do nich: geotechnika, obiekty budowlane budownictwa przemysłowego, obiekty budowlane budownictwa ogólnego. Jak również: rusztowania i deskowania wielofunkcyjne, budowle wysokościowe, obiekty budowlane na terenach wpływów górniczych.

Specjalizacje w inżynierii hydrotechnicznej

Powyższą specjalność można podzielić na cztery specjalizacje techniczno-budowlane (program uprawnienia budowlane). Obejmują one: melioracje wodne, morskie budowle hydrotechniczne, śródlądowe budowle hydrotechniczne, obiekty budowlane oczyszczalni wody oraz ścieków.

Trzy specjalizacje w specjalności instalacyjnej

Ww. specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń cieplnych, wentylacyjnych, gazowych, wodociągowych i kanalizacyjnych zawiera trzy specjalizacje techniczno-budowlane. Związane są z sieciami, instalacjami i urządzeniami gazowymi, wodociągowymi, kanalizacyjnymi, cieplnymi, wentylacyjnymi, klimatyzacyjnymi. Co więcej, specjalność instalacyjna w zakresie sieci, instalacji i urządzeń elektrycznych i elektroenergetycznych także dzieli się na trzy specjalizacje. Pierwszą z nich są trakcje elektryczne. Drugą sieci, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne w elektrowniach jądrowych (uprawnienia budowlane 2020). Z kolei trzecia obejmuje sieci, instalacje i urządzenia elektryczne i elektroenergetyczne powyżej 45 kV.

Uprawnienia budowlane – klucz do zdobycia specjalizacji

Ze względu na fakt, iż wszystkie kwestie związane z możliwością uzyskania uprawnień znajdują się w rozporządzeniu – warto je znać. Rozporządzenie w sprawie samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie określa, że o zdobycie specjalizacji mogą ubiegać się osoby posiadające uprawnienia budowlane bez ograniczeń. Co więcej, muszą być to uprawnienia w specjalności, w której wyodrębniona jest dana specjalizacja.

Uprawnienia budowlane a praktyka zawodowa

Należy pamiętać, iż osoba, która uzyskała uprawnienia budowlana powinna odbyć minimum 5-letnią praktykę w zawodzie. Zawód ten musi być adekwatny do posiadanych uprawnień i specjalizacji, o którą się ubiega (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane).

Praktykę można odbyć na budowie – dla uprawnień do kierowania robotami budowlanymi.

Można również odbyć ją w biurze projektowym – dla uprawnień do projektowania.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com