Postawienie garażu bez pozwolenia
Kilka lat temu zliberalizowano przepisy, które dotyczą pozwoleń budowlanych na różnego rodzaju inwestycje. Zmiany te dotknęły także garaże i na całe szczęście, ponieważ przestano traktować je jako inwestycje wymagające pozwolenia. W większości przypadków więc zezwolono na to, aby do budowy garażu niezbędne było jedynie zgłoszenie. Sprawdźmy, jak dokładniej wyglądały te zmiany. (uprawnienia budowlane program)
Garaże na zgłoszenie
Jeżeli chodzi o garaże na zgłoszenie to przede wszystkim są one szczególnie ważne z inwestycyjnego punktu widzenia. Mowa o tym, że zazwyczaj domy nie są dostosowywane do posiadania garażu. Należy więc się z nim uporać we własnym zakresie. Jeżeli chodzi o aspekty prawne tego rodzaju to przede wszystkim warto wziąć pod uwagę budowę garażu drewnianego lub blaszanego tymczasowego. Jeżeli wybierzemy taki rodzaj garażu możemy być pewni, że aż 180 dni taki garaż może stać bez zezwolenia. Jeżeli termin minie – wówczas będziemy zobowiązani do jego rozebrania bądź uzyskania na niego pozwolenia. Jeżeli stawiamy nasz garaż na swojej działce to również nie potrzebujemy do tego pozwolenia na budowę. Jest to możliwe jednak jedynie w sytuacji, w której planujemy taki garaż postawić podczas budowalnych prac. Po ich zakończeniu należy taki garaż rozebrać bądź uzyskać na niego zezwolenie. Zgodnie z prawem pozwolenia na budowę nie wymaga wolnostojący parterowy budynek gospodarczy, a więc np. drewniany garaż, którego powierzchnia nie przekracza 35 m2. Na działce nie może znajdować się więcej tego rodzaju obiektów niż 1 na 500 m2 powierzchni posesji. Jeżeli nasza działka jest większa, możemy przewidzieć postawienie dwóch takich budynków. Jeżeli rozbudujemy garaż – będzie to w całości niezgodne z prawem, ponieważ naruszymy dopuszczalny metraż. Można zamiast niego zbudować wiatę, która jeśli będzie mierzyć 50m2 to nie wymaga pozwolenia na budowę. (uprawnienia budowlane segregator)
Zawartość zgłoszenia
Zgodnie z prawem powinniśmy zgłosić budowę garażu bądź jej zamiar na minimum 30 dni przed rozpoczęciem prac. Takie zgłoszenie przyjmuje od nas gmina bądź inny urząd właściwy ze względu na miejsce zamieszkania. Można pobrać gotowy wniosek z urzędu i go wypełnić. Zawrzeć w nim należy oświadczenie o prawie do dysponowania działką, mapę sytuacyjną i plan obiektu. Dodatkowo należy określić, na jakiego rodzaju działce go postawimy. Ważne jest odpowiednie opisanie budynku, a konkretniej tego, z czego będzie on zbudowany. Można bowiem wyróżnić obiekt drewniany bądź murowany. Ważne jest także podanie numery działki i terminu rozpoczęcia prac budowlanych. Jeżeli właściwy urząd nie wniesie sprzeciwu, wówczas możemy uznać, że zgłoszenie zostało rozpatrzone pozytywnie. Jeżeli otrzymamy odmowę – wówczas konieczne będzie ubieganie się o pozwolenie. (uprawnienia budowlane 2022)
Garaż bez pozwolenia
Jeżeli chodzi o budowę takiego garażu powinniśmy wiedzieć, że nie należy lekceważyć przepisów budowlanego prawa. (uprawnienia budowlane kontakt) Mowa więc o tym, że garaż bez pozwolenia powinien mieć określoną konstrukcję i wymiary. Jego wysokość nie powinna być niższa niż 2,2 metra, natomiast sam wjazd powinien mieć co najmniej 2,3 m szerokości i 2 m wysokości. Jeżeli chodzi o jego wyposażenie to powinien mieć on instalację elektryczną, a także nachyloną posadzkę. Ważne jest także zwrócenie szczególnej uwagi na obowiązujące przepisy przeciwpożarowe. Zakładają one, że garaż powinien być usadowiony na działce minimum 3 metry od jej granicy. Pamiętajmy, że jeżeli od strony działki są np. okna to wówczas odległość ta wzrasta do 4 m. Pamiętajmy, że jeżeli nie zastosujemy się do tych przepisów w całości, wówczas będziemy musieli ubiegać się o pozwolenie budowlane. Inne działanie podjęte niezgodnie z prawem będzie traktowane jako samowola budowlana. (uprawnienia budowlane cennik)