fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Posadowienie obiektu na palach

Posadowienie obiektu na palach

Patrząc na niektóre konstrukcje, np. mosty, posadowienie na palach jest w tym wypadku naturalnym rozwiązaniem, jakie często ma zastosowanie w praktyce. Jest to wynikiem specyfiki pracy oraz obciążeń. Trzeba jednak w tym miejscu dokonać analizy, czy podłoże pod dany obiekt nie wystarczy do zastosowania bezpośredniego posadowienia. Jednym z paradoksów projektowych jest droga ekspresowa. W ciągu drogi znajduje się duży mostowy obiekt, który został posadowiony bezpośrednio. Gospodarcze przejazdy, jakie znajdują się obok pod nasypem wykazują mniejsze obciążenie na fundament, a posadowione zostały na wierconych palach o dużych rozmiarach. (uprawnienia budowlane 2023)  

Posadowienie obiektu na palach
Posadowienie obiektu na palach

Połówkowa budowa obiektów

Bardzo problematycznym działaniem może okazać się połówkowa budowa obiektów. Jest to dość powszechna metoda działań podczas przeprowadzania modernizacji istniejących już obiektów. Do takich przykładów zalicza się np. obiekty z gruntową wodą, jaka znajduje się powyżej stopnia posadowienia. Stworzenie pierwszej z połówek wymaga tego, aby odwodnić i stworzyć zabezpieczenie tymczasowe dla wykopu. Chociaż wykazuje ono działanie na sąsiadujący grunt, to przez nikogo nie jest ono dostrzegalne. Trudności pojawiają się z druga połówką. Przy wykonaniu wykopu oraz odwodnienia gruntu wcześniej stworzona konstrukcja może zacząć osiadać i przemieszczać się. Dodatkowo możliwe stają się tu też inne oddziaływania związane np. z pogrążaniem wibracyjnym czy wyciąganiem stalowych ścianek. To sprawia, że grunt pod wcześniej stworzonym obiektem dogęszcza się i dodatkowo osiada. Przy problematycznych gruntowych warunkach i metodzie budowy połówkowej zaleca się zostanie przy palowym fundamencie. (uprawnienia budowlane segregator)  

Dobór rozwiązań

Generalny wykonawca, jaki składa ofertę dąży, żeby zastosowane rozwiązanie było najtańsze, ale spełniało wszystkie wymagane warunki. Podczas realizacji prac, kiedy pojawia się możliwość dokonania optymalizacji rozwiązań ważną kwestią staje się wysokość marży, jaką można uzyskać. Chcąc poprawnie zaprojektować fundamenty należy przeprowadzić dobre rozpoznanie podłoża. Bardzo trudnym tematem jest optymalizacja, jeżeli nie posiada się pewności odnośnie układu warstw w gruncie w planie, jak i na głębokości. Nie bez znaczenia są też odkształceniowe i wytrzymałościowe parametry, jak i poziom gruntowych wód. Dobrym pomysłem jest to, że to projektant podejmuje decyzję odnośnie zakresu badań gruntu, ponieważ to on najlepiej wie, co jest potrzebne do poprawnego zaprojektowania fundamentu. (uprawnienia budowlane testy) 

Badania próbnych pali

Warto spopularyzować oraz stosować w szerszym zakresie podczas projektowania fundamentów wyników pochodzących z badań pali próbnych. Choć zagadnienie to jest skomplikowane w związku z finansowaniem, kontraktowymi uwarunkowaniami i potrzebnym na to czasem, to jednak za pomocą tych badań można otrzymać najbardziej pewne informacje o możliwościach przenoszenia obciążeń przez dane pale w danych gruntowych warunkach. Przy dużych realizacjach w szczególności poleca się tego rodzaju badania, gdzie już nawet jednostkowe niewielkie redukowanie długości pali wiąże się z oszczędnościami, jakie znacznie przekraczają środki zainwestowane w przeprowadzenie badań. (uprawnienia budowlane cena) 

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com