Pomieszczenia w zakładzie
W tych zakładach, które są małe i nie mają za dużego terenu, na portierni w markowni można znaleźć karty ewidencyjne oraz zegar kontrolny (egzamin na uprawnienia budowlane). Tablica ewidencyjna, która ma numerowane haczyki na 600 metalowych znaczków kontrolnych, powinna mieć minimalne wymiary 120×120 cm. Z kolei wymiary zegara kontrolnego to ok. 30x40x115 cm. Markownie mogą obsługiwać markarze. Ich zadaniem jest wydawanie znaczków osobom, które idą do pracy. Dodatkowo powinni przyjmować znaczki od pracowników, który pracę zakończyli.
Zdarzają się sytuacje, że zakładu mają na swoim stanie surowce, półfabrykaty bądź fabrykaty, które charakteryzują się bardzo dużą wartością. Wówczas należy je bardzo mocno chronić. W związku z tym przy portierni powinno się znaleźć takie pomieszczenie, w którym można będzie przeprowadzać rewizję osobistą części pracowników, którzy opuszczają teren zakładu. Dotyczy to ilości ok. 15% osób, którzy pracują w danym zakładzie przemysłowym. Należy wówczas wygospodarować osobne pomieszczenia dla kobiet i mężczyzn. Każde z nich powinno mieć powierzchnię minimalną 3m2. Dodatkowo powinny się tam znaleźć kabiny do ubierania się dla osób, które będą dla osób zrewidowanych.
Biuro przepustek znajduje się z reguły obok portierni. Powierzchnia takiego biura powinna wynosić 4 m2 na jednego pracownika, który wydaje przepustki. Jednocześnie nie może być mniejsze niż 6-7 m2 w przypadku biura przepustek, które nie ma poczekalni. W pomieszczeniu pierwszej pomocy udziela się doraźnej pomocy sanitarnej pod warunkiem, że nie ma ambulatorium czy innego podobnego punktu. W skład pomieszczenia sanitarnego wchodzi toaleta oraz umywalka. Powstaje ono wtedy, kiedy w odległości minimum 120 m brakuje urządzeń sanitarnych (testy uprawnienia budowlane).
Wagi wozowo-samochodowe
Wagi wozowo-samochodowe mogą znajdować się przy portierni. Pojazd na wadze waży się przez 1,5-3 min i nie wlicza się w to czasu wjazdu/wtaczania i staczania wozu. Aktualnie produkuje się wagi o takich wymiarach:
a) waga, która ma nośność 15 t = pomost wagowy o wymiarach 600×260 cm,
b) waga, która ma nośność 20 t = pomost wagowy o wymiarach 800×280 cm.
Kabiny powinny być oszklone. Pozwoli to na dobrą widoczność wagowego na ważony wóz. Jej wymiary minimalne to 3×4 m.
Wartownia
Wartownie są niezbędne w przypadku dużych zakładów przemysłowych. W przypadku zakładów, które mają duży teren i są duże odległości z wartowni na posterunki, należy rozważyć wybudowanie podwartowni, które zbudowane by były z sali ogólnej oraz pokoju dowódcy warty. Typy wartowni straży przemysłowej zależą w dużej mierze od:
– wielkości zakładu przemysłowego,
– kategorii niebezpieczeństwa zakładu przemysłowego (program egzamin uprawnienia 2021).
Wartownia powinna znajdować się obok portierni, a w przypadku typu I – powinna się ona znajdować razem pod jednym dachem z portiernią. Z terenu wartowni powinno się w łatwy sposób móc dostać tam, gdzie może wystąpić jakieś zagrożenie. W zagospodarowaniu terenu należy uwzględnić:
– plan zbiórek z przodu budynku wartowni; powierzchnia – 10 m2 na jednego pracownika,
– miejsce postoju dla dwóch ciężarówek – przy drodze, która łączy wartownię z całym zakładem,
– pasy zieleni izolacyjnej oraz dekoracyjnej.
W wartowni należy uwzględnić przede wszystkim możliwość łączności z portiernią. Służą do tego:
– najprostsze środki alarmowe,
– sygnalizacja w momencie, kiedy zostanie zerwana łączność telefoniczna.