Szczęśliwy zakup
Choć taka sytuacja zdarza się nadzwyczaj rzadko, to jednak jest możliwa. Mowa o zakupie dwóch sąsiadujących ze sobą mieszkań w bloku. Nie da się ukryć, że choć nie jest to często spotykane, to jednak nie niemożliwe. Jeżeli mamy takie szczęście z pewnością w większości przypadków chcielibyśmy połączyć ze sobą dwa sąsiadujące mieszkania. Aby jednak dokonać tego zgodnie z prawem, powinniśmy spełnić szereg wymogów formalnych. Sprawdźmy, co potrzebujemy uzyskać i czyja zgoda jest dla nas absolutnie niezbędna. (uprawnienia budowlane cena)
Zgoda wspólnoty mieszkaniowej
Z pewnością jeżeli chcesz połączyć ze sobą dwa sąsiadujące mieszkania w bloku będziesz musiał uzyskać odpowiednią zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Jest ona absolutnie niezbędna, niezależnie od tego, jak jest duża. Czasami mamy do czynienia ze wspólnotami, które mają kilka lokali, a niektóre nawet kilkanaście. Niezależnie od ich ilości zgoda wspólnoty mieszkaniowej do połączenia ze sobą lokali jest koniecznością. Jest to prawnie określona czynność, która przekracza zakres tzw. zwykłego zarządu. Aby więc doszło do połączenia dwóch mieszkań w jedno, konieczne będzie uchwalenie przez wspólnotę mieszkaniową odpowiedniej uchwały. Wskazując przepisy prawa nie odwołujemy się do ogólnych zarządzeń bądź statutów poszczególnych wspólnot, ale przede wszystkim do krajowego prawa, jakim w tym przypadku jest Kodeks Cywilny. (uprawnienia budowlane testy)
Ingerencja w części wspólne budynku
Nie da się ukryć, że w przypadku połączenia ze sobą dwóch sąsiadujących mieszkań będziemy mieć do czynienia z ingerencją w części wspólne budynku. A jak wiadomo ingerencja w części wspólne wymaga przede wszystkim zgody wspólnoty. Jeżeli chodzi o ingerencję w części wspólnej to mamy tu do czynienia przede wszystkim z takimi czynnościami jak m.in.: wyburzenie części ściany nośnej lub stropu, obciążenie pionu wodnego, modyfikacja dachu, przebudowa lub wykucie dodatkowych drzwi wejściowych, zmiany w strukturze pionów wentylacyjnych, zmiana trasy obecnych instalacji, montaż dodatkowych urządzeń grzewczych. Niezależnie od tego, jak bardzo dużą zmianę obejmie połączenie dwóch sąsiadujących ze sobą mieszkań, zawsze będzie to jakaś zmiana, być może mała, może duża, ale jednak zmiana, która w bezpośredni sposób będzie ingerować w część wspólną nieruchomości. (uprawnienia budowlane 2023)
Kiedy wspólnota nie wyrazi zgody
Taką ewentualność musisz przewidzieć, ponieważ jest ona wysoce prawdopodobna. Jednak powinieneś wiedzieć, że możesz dalej walczyć. Zdecydowanie większe szanse masz w przypadku dużej wspólnoty, ponieważ wówczas możesz powołać się na artykuł 22 ustawy o własności lokali żądać rozstrzygnięcia przez sąd. Jeżeli jednak odmowy udzieliła mała wspólnota to mamy do czynienia ze znacznie większym problemem. Możemy oczywiście żądać rozstrzygnięcia tej sprawy przez sąd, jednak jest to znacznie trudniejsze działanie niż mogłoby się wydawać. Jeżeli podobna sytuacja dotyczy spółdzielni mieszkaniowych, również może ona udzielić nam odmowy na połączenie mieszkań w jedno. W tym przypadku tak samo naszym organem odwoławczym w tej sprawie jest właściwy sąd. (uprawnienia budowlane segregator)