fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Połączenie belek i słupa

Połączenie belek i słupa za pomocą zamka z wpustami oraz z czopem stosuje się często w drewnianych konstrukcjach. Zamek żelbetowy stanowi łącznik. Montuje się go w specjalnych wgłębieniach belek, które łączy się na cementowej zaprawie. W dalszym etapie czop zamka nakładany jest na prefabrykowany słup (uprawnienia budowlane 2021).

Połączenie belek i słupa
Połączenie belek i słupa

Jakie zadania spełniają złącza?

Złącza przede wszystkim przenoszą ściskające siły i pewne rozciągające siły, aby połączenia poziomych belek były trwałe (program na uprawnienia budowlane). Takie złącza nie zapewniają połączeń w ciągły ustrój belkowych elementów. Żelbetowe prefabrykowane dyle mają szerokość wynoszącą 20 cm, grubość 4 cm oraz długość 2-3 metry. Posiadają prostokątne otwory, aby można było połączyć te dyle ze sobą. Dyle łączy się razem przy pomocy betonowych dybli. Ich położenie zabezpiecza się za pomocą dębowych klinów albo stosując specjalne stalowe klamry lub pętle z drutu.

Złącza żelbetowe na wkręty

Złącza żelbetowe na wkręty stosuje się do połączeń suwnicowej belki ze słupem (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Takie połączenie wykonuje się tak, że w prefabrykowanym słupie zostawia się stożkowe otwory. Otwory te wypełnia się azbestową zaprawą. Po montażu słupa w azbestowej zaprawie wywierca się otwory o odpowiedniej wielkości. Po złożeniu obydwu suwnicowych belek z wgłębieniami wyciętymi w czołach wkręca się w wywiercone otwory śruby. Ich zadaniem jest przytwierdzenie suwnicowych belek do słupa. Ostatnią czynnością jest wypełnienie tych wycięć przy pomocy dobrze ubitej cementowej zaprawy albo azbestowo- cementową zaprawą. Taka zaprawa ma włóknistą strukturę jest ciągliwa i ma dużą wytrzymałość. Zapewnia ona trwałe oraz elastyczne połączenia belek ze słupem.

Wytrzymałość betonu w złączach

Zgodnie z normą DIN 4225 w złączu, którego wymiar wynosi 10 cm wytrzymałość betonu kształtuje się na poziomie 300 kG/cm². W złączach, które mają minimalne wymiary 3-MO wytrzymałość wynosi 225 kG/cm². Jeżeli w spoinach wykonanych z zaprawy bądź betonu o grubości poniżej 3 cm dopuścimy do występowania naprężeń, złącza będą mieć wytrzymałość do 50 kG/cm² na ściskanie oraz 3 kG/cm² w związku ze ścinaniem. Złącza, gdzie poziome elementy zabezpieczone są przed przesuwaniem się stalowymi sworzniami, przenoszą one dodatkowo ścinające siły. Podobny rodzaj sworzni wykorzystywano w połączeniach konstrukcyjnych z kamiennych ciosów (uprawnienia budowlane – egzamin). Na głowicę przy słupie rozściela się zaprawę i kładzie się na nią końcówkę krokwi. W otworze belki oraz słupa wstawia się stalowy sworzeń.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com