Pokrycie dachowe z blach profilowanych – zasady wykonywania
Blachy profilowane mają zwykle grubość około 0,5 do 0,7 mm. Blacha taka z reguły jest blachą ocynkowaną, posiadającą powłokę antykorozyjną. Blachę pokrywa się zewnętrzną powłoką wykonaną z poliestru. Jest to powłoka odporna na temperaturę i promieniowanie słoneczne. Blachę formuje się na kształt dachówek. Może to być też kształt trapezu czy też blacha w kształcie falistym. Arkusze takiej blachy mają wymiary do 6m długości i około 1 m szerokości. Podkładem dla takich pokryć dachowych są łaty, mocowane co około 40-50cm. Odległość ta jest inna dla blachy dachówkowej a inna dla blachy trapezowej. Przycinanie arkuszy blachy wykonuje się np. za pomocą nożyc do blachy. Może to być też wycinak elektryczny czy ręczna piłka do metalu. Do docinania nie wolno używać szlifierki kątowej, bo może uszkodzić powłokę antykorozyjną.
Pokrycie dachowe z blach profilowanych trapezowych i falistych
Jak wykonuje się takie pokrycie. Po pierwsze należy pamiętać o tym, że szersze dno bruzd blachy musi leżeć na podkładzie. Do podkładu blachę mocuje się za pomocą wkrętów ocynkowanych lub podkładek neoprenowych. Mocowanie za pomocą wkrętów odbywa się na grzbiecie fali. W miejscach mocowania stosuje się też wkładki dystansowe. Zakłady blachy wymagają zastosowania uszczelek z pianki poliuretanowej. Zakłady te mają szerokość 15-20cm.
Pokrycie dachowe z blach dachówkowych
Blachę dachówkową montuje się do kalenicy. Zakłady arkuszy powinny obejmować co najmniej jeden grzbiet fali. Okapy mocuje się tu do desek okapowych. Na kalenicy układa się blaszane gąsiory. Mocuje się je do najwyższej łaty lub do kalenicy.