Pojedyncze krycie w nakładkę
Do krycia najczęściej stosowana jest papa asfaltowa o numerze 500 lub papa smołowa numer 500 albo 320. Krycie odbywa się nieprzerwanymi rolami (uprawnienia budowlane). Role z papą należy rozwinąć w równoległe pasy w stosunku do okapu. Pracę należy rozpocząć od dołu. Sąsiadujące ze sobą role, gdzie pasy są z tej samej roli, łączy się na nakładkę Nu w poprzek, a sąsiednie pasy należy połączyć nakładką N2, która ma szerokość 10 cm. Końcówki papy w nakładkach są sklejane za pomocą lepika i dodatkowo zbijane co 5 cm ocynkowanymi papowymi gwoździami z podkładkami. W kolejnym etapie nakładkę smaruje się od góry lepikiem.
Pojedyncze krycie na listwie
Podczas krycia wykorzystuje się, tak jak powyżej papę smołową 320 albo 500. Deski na listwy o trójkątnym kształcie mają grubość 32 mm (program uprawnienia budowlane). Listwy należy układać prostopadle w stosunku do okapu, i przybić gwoździami z obu stron. Odległość powinna wynosić około 25 cm. Listwy należy rozstawić tak, aby metr pasa papy prostopadle rozwiniętego do okapu, sięgał swoimi końcami do wierzchołków trójkątnych listew. Nakładki nasmarowuje się lepikiem. Lepiku nie można stosować w przypadku mrozu i deszczu, a także przy pokryciu prowizorycznym.
Jak zamontować pas papy?
Pas papy należy przybić cynkowanymi gwoździami papowymi. Służą do tego gwoździe G!, które stosuje się przy dolnych krawędziach. Przechodzą one przez dwie papy o rozstawie co 5-4-10 cm. Gwoździe o typie G2 służą tu do tymczasowych mocowań przy krawędziach górnych (uprawnienia budowlane – egzamin). Montuje się je w odległościach co 40-4-50 cm. Role sąsiadujących ze sobą połaci na kalenicy można pokryć odpowiednim pasem, który będzie miał szerokość 50 cm lub połączyć je w nakładkę, która będzie mieć szerokość 25 cm.
Rynna na okapie
Jeżeli na okapie nie ma rynny, papę należy zagiąć oraz podwinąć poniżej krawędzi dolnej przy desce okapowej na 2 cm. W kolejnym etapie przybija się ją co 5 cm gwoździami papowymi, które mają podkładki. Jeżeli szczyt zwisa, należy zabezpieczyć go paskiem papy (program egzamin uprawnienia 2021). Przybija się go do dwóch łat, w rozstawie co 5 centymetrów. Aby zwiększyć wodoszczelność pokrycia dachowego i zabezpieczyć odpowiednio papę przed porywami wiatru papę skleja się w nakładkach, a następnie nakładki zasmarowuje się lepikiem. W narożnikach, które są narażone na silne podmuchy wiatru, papę nie należy układać całymi rolami, tylko kawałkami. 10 m roli należy pociąć na 4 części. Krótsze z boków należy uciąć pod odpowiednim kątem, który wynosi 70-^80° w stosunku do krawędzi podłużnej. Łączenia poszczególnych kawałków na gwoździe, nakładki i lepik można pomniejszyć do 8 cm. W efekcie połączenie kawałków z podkładem będzie dużo mocniejsze, niż podczas krycia za pomocą całych roli.