fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Pojawianie się wykwitów na ceglanych murach

Pojawianie się wykwitów na ceglanych murach

Od wielu lat temat związany z wykwitami na ceglanych murach pojawia się w budowlanej branży. (uprawnienia budowlane 2022) Ma on swój początek prawdopodobnie wraz z rozpoczęciem stosowania cegieł oraz murarskich zapraw. Kwestia związana z wykwitami jest znana wszystkim, którzy zajmują się murowaniem i z pewnością są znane przyczyny ich powstawania. Już wiele lat na rynku są dostępne środki, które zapobiegają tym zjawiskom. Jednak mimo tego wszystkiego wykwity nadal powstają na murach ceglanych. W sytuacji, gdy na murze pojawia się wykwit, w pierwszej kolejności przychodzi na myśl, że jest to spowodowane murarską zaprawą, która posiadała być może zbyt dużą ilość wapna. W rzeczywistości sprawa nie jest często tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Powstawanie wykwitów nie musi być spowodowane złą jakością murarskiej zaprawy, lecz mogą to być objawy związane z poważnymi uszkodzeniami w elementach budynku. (uprawnienia budowlane kontakt)

Pojawianie się wykwitów na ceglanych murach
Pojawianie się wykwitów na ceglanych murach

Powstawanie wykwitów

W wielu przypadkach wykwity na ceglanych murach pojawiają się w związku z występowaniem trzech jednocześnie czynników. Pierwszym czynnikiem jest to, że w składowych elementach muru znajdują się sole rozpuszczalne we wodzie. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Kolejnym znaczącym czynnikiem jest woda, która znajduje się w konstrukcji muru, a jej ilość pozwala na rozpuszczanie się w niej soli. Ostatnim czynnikiem jest zapewnienie ścieżki pozwalającej na swobodny przepływ z wewnątrz do zewnątrz muru rozpuszczalnych soli. W kolejnym etapie następuje odparowanie wilgoci oraz krystalizowanie się soli na murowej powierzchni. Napędową siłę podczas migrowania w murze roztworu soli stanowi gradient wilgotności albo temperatury, który występuje pomiędzy wewnętrzną częścią muru a zewnętrzną.

Przyczyny powstawania wykwitów na murze

Kolorowe naloty nazywane wykwitami powstają na murach podczas różnych okresów użytkowania budynku. Czasami jest to krótki czas, a czasami pojawiają się po upływie kilkunastu lat. Wykwity, które pojawiają się w krótkim czasie od oddania budynku do użytku wywołane są przede wszystkim normalnym parowaniem wilgoci, której jest nadmiar. Może zostać ona skumulowana w murach z powodu wykonywania „mokrych” budowlanych prac. Na powierzchnię muru razem z wilgocią przedostają się rozpuszczone cząstki soli. Takiego rodzaju wykwity zazwyczaj z upływem czasu znikają. Dzieje się to w sytuacji, kiedy nadmiar wody z muru wyparuje a jego powierzchnia zostanie wymyta w naturalny sposób przez deszcze. (program egzaminu na uprawnienia

Wykwity na murach po kilku latach

Wykwity na murach pojawiające się po kilku latach od momentu wybudowania ich wiążą się często z hydroizolacją ścian, która stanowić może problem. Takie zjawiska najczęściej zachodzą w cokołowych częściach budynku i wiążą się z migrowaniem przez mur wody. Kiedy występuje woda gruntowa, która posiada duże ilości mineralnych soli, w takim wypadku wykwity nie będą tylko estetycznym problemem. Pojawienie się kryształków soli i ich wzrost w cegłach powoduje spękania, a czasami dochodzi nawet do poważnych degradacji  w murze.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com