Podsuwnicowe belki
Odpowiednie kształtowanie konstrukcji stalowych hal, które wyposaża się w suwnice to działanie wiążące się z wieloma aspektami. Wraz z dużym wyborem w rozwiązaniach wybranie najbardziej korzystnego nie jest tak oczywiste. Powszechnie obecnie stosowane dźwigi suwnicy w magazynowych albo produkcyjnych halach są natorowe pomostowe suwnice. Innego rodzaju typy suwnic np. półbramowe, bramowe bądź podwieszane pomostowe to najwygodniejsze rozwiązania w ich stosowaniu. Nie wymagają one torowiska, jakie usytuowane musi być na posadzce i nie ograniczają one w związku z tym korzystania z użytkowej powierzchni. To sprawia, że są one dużo bardziej bezpieczne w użytkowania, ponieważ wyeliminowana zostaje część z zagrożeń, do jakich zalicza się np. ryzyko związane z najechaniem. Pomostowe rodzaje suwnic tworzy się jako natorowe albo podwieszane. (uprawnienia budowlane segregator)
Poruszanie się suwnic
Pomostowe suwnice natorowe poruszają się za pomocą podsuwnicowych belek. Belki opierają się na poprzecznych słupach nośnych układów poprzez krótkie rodzaje wsporników. Wraz z korzystaniem z suwnic wpływa to w pierwszej kolejności na zmiany, jakie zachodzą w proporcjach hali. Nowoczesne typy hal bez zastosowania suwnic zwykle są szerokie ale niskie. Kiedy mamy do czynienia ze suwnicą wymaga ona większego obszaru i miejsca w dachu. W pewnym stopniu wręcz ogranicza ona w nawie rozpiętość. Dźwignica posiadająca większą rozpiętość staje się bardziej wymagająca niż w przypadku posiadania konstrukcji ramy o identycznej rozpiętości. Mając do czynienia z halą ze suwnicami zmianie ulegają proporcje budynku. Budynek jest węższy i stosunkowo wyższy. (uprawnienia budowlane 2022)
Zastosowanie suwnic w hali
Suwnice wykorzystane w hali wymagają tego, aby wprowadzić do jej konstrukcji dodatkowe wsporcze rodzaje elementów i odpowiednie wzmocnienia oraz modyfikacje. (program egzaminu na uprawnienia) Mając na uwadze natorową suwnicę ingeruje się tu stosunkowo mniej w konstrukcję podstawową hali, aby odpowiednio przygotować ją do przejmowania sił, jakie przekazywane są z podsuwnicowych belek, po jakich porusza się dźwignica. Podwieszane pomostowe typy suwnic wymagają zastosowania w większym stopniu rozbudowy stężających oraz nośnych układów. Także konstrukcja jezdnych układów dźwignic staje się w znacznym stopniu skomplikowana. Kiedy nie występują przesłanki do korzystania z pomostowych podwieszanych suwnic, w takim wypadku korzysta się ze suwnic natorowych pomostowych. (uprawnienia budowlane kontakt)
Układy poprzeczne
Nośne układy poprzeczne zlokalizowane są w płaszczyźnie szczytowej ściany. Bardzo często kształtuje się je jako słupowo – ryglowe indywidualne rodzaje ustrojów. We wsporczej konstrukcji szczytowych ścian elementy posiadają mniejszy przekrój, niż ma to miejsce w przypadku przekroju wewnętrznych ram. Hale posiadające suwnice, kiedy mają one poruszać się po całej długości użytkowej przestrzeni konieczne staje się stosowanie poprzecznego silnego nośnego układu także po dwóch końcach danego budynku. W pobliżu szczytowej ściany hali rozwiązaniem klasycznym nośnej konstrukcji jest użycie podwójnego układu. Taki układ składa się z wewnętrznej ramy oraz słupowo – ryglowej konstrukcji. Oba te elementy muszą znajdować się blisko siebie. (uprawnienia budowlane program)