fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podstawowy materiał konstrukcyjny

Do podstawowych materiałów konstrukcyjnych mostów należy stal (egzamin na uprawnienia budowlane). Jednak coraz bardziej popularne się robią stopy aluminiowe. Zaczęto je stosować w USA, Kanadzie czy Anglii. Mosty ze stopów aluminiowych mogą zastąpić mosty stalowe z kilku powodów. Ich zaletami są:

– lekkość,

– znaczna wytrzymałość na rozciąganie,

– możliwość kształtowania profili poprzez wyciskanie masy plastycznej stopu pod ciśnieniem – nie można tego otrzymać ze stali walcowanej.

Stopy aluminiowe na pewno wykorzystuje się do budowy mostów składanych oraz ruchomych.

Podstawowy materiał konstrukcyjny

Podział mostów ze względu na dźwigary

Ze względu na kształtowanie dźwigarów głównych wyróżnia się mosty blaszane oraz mosty kratowe. Mosty metalowe mogą być mostami, które posiadają jedno bądź wiele przęseł. W przypadku takich mostów przęsła są swobodnie podparte lub mają formę belek ciągłych.

Mosty, które mają belki ciągłe mogą być:

– bezprzegubowe o jednym łożysku stałym i reszcie przesuwnych,

– belką ciągłą, która ma odpowiednią liczbę przegubów, które składają się z belek wspornikowych, a także z belek zawieszonych.

Alternatywą dla dźwigarów kratowych mogą być dźwigary bezprzekątniowe, czyli ramowe (program na uprawnienia budowlane).

Dźwigary główne pełnościenne

Dźwigary główne pełnościenne w przęsłach, które charakteryzują się małymi i średnimi rozpiętościami, które pracują jako belki swobodnie podparte, tworzy się o pasach równoległych. Cechą charakterystyczną tych dźwigarów jest to, że:

– odznaczają się prostotą konstrukcji,

– stosuje się je przede wszystkim w mostach z zarówno jazdą górną, jak i z jazdą dołem.

Najczęściej spotyka się dźwigary główne pełnościenne w kształcie dźwigarów blaszanych z dolnymi, krzywymi pasami, które mają kształt paraboli lub załamują się w odcinkach prostych. Ich kształt jest dopasowany do działania momentów zginających, do których dochodzi w belce wolno podpartej. Stosuje się je wyłącznie jako mosty z jazdą górą. Jeżeli konieczne będą mosty z jazdą dołem, to można zastosować dźwigary o odwrotnym układzie, czyli z krzywymi górnymi pasami.

Czasami można spotkać dźwigary w kształcie dźwigara blaszanego z dolnym pasem, który charakteryzuje się krzywizną wklęsłą. Wykorzystuje się go tylko i wyłącznie ze względów architektoniczno-plastycznych. Spowodowane to jest tym, że ze względów statycznych jest on najmniej korzystny. Wzrastające momenty zginające działają na coraz mniejszą wysokość belki (akty prawne do egzaminu na uprawnienia budowlane).

Jeżeli będą wykorzystywane dźwigary główne pełnościenne, które będą miały mniejszą rozpiętość oraz ograniczoną wysokość konstrukcyjną mostu, dozwolone jest, żeby użyć gotowe dźwigary walcowane dwuteowe, które mają do 30 m rozpiętości oraz 1 m wysokości. Najmniejszy rozstaw dźwigarów głównych w kierunku poprzecznym powinno być równe 1,8 m.

Dźwigary pełnościenne nitowane

Mosty blaszane mogą być nitowane lub spawane. Dźwigary pełnościenne nitowane są z blachy pionowej oraz określonej liczby blach poziomych. Jednocześnie blachy poziome i blachy pionowe łączy się ze sobą przy wykorzystaniu obustronnych kątowników górnych i dolnych. Można je wzmacniać przy użyciu płaskowników, które mocuje się pomiędzy blachą pionową a kątownikami.

W przypadku dźwigarów, które mają duże rozpiętości i ograniczoną wysokość konstrukcyjną mostu można zastosować przekroje dwuścienne. Wnętrze dźwigara dwuściennego powinno być do dyspozycji poprzez zastosowanie dolnych blach dwudzielnych, których rozstaw wynosi co najmniej 300 mm. Dolne pasy łączy się w całość przewiązkami, które są od siebie w pewnych odstępach. Dzięki temu zabiegowi powstają przekroje skrzynkowe, które mają w środku przepony. Pozwalają one na to, żeby obie części dźwigara pracowały w równy sposób (programy do uprawnień architektonicznych). W przypadku dużych wysokości można połączyć dźwigary pionowe blachy na styk w połowie wysokości.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com