fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podział stadionów

Stadiony dzielą się na zamknięte i otwarte. Zamknięte mają stałą nieprzepuszczalną elewację, często posiadają zadaszenie, oraz rozsuwany dach, używany w przypadku niedogodnej pogody. Otwarte są mniej chronione przed warunkami atmosferycznymi.

Obecnie stadiony budowane są mniejsze niż w przeszłości, lecz bardziej ergonomiczne, są innowacyjne wykorzystują najnowsze technologie. Architekci starają się na jak najmniejszej przestrzeni ulokować jak najdogodniejszą przestrzeń sportowo widowiskową oraz ulokować jak najwięcej widzów.

Zasady projektowania stadionów

Ważnym aspektem przy projektowaniu stadionu jest jego oś względem kierunków świata. Utrzymanie boiska w osi NW-SE co sprawia, iż obie strony boiska są oświetlone w podobnym stopniu i żadna z drużyn nie gra pod światło. Nierównomierne oświetlenie źle wpływa również na murawę. Jedna jej część jest częściej zacieniona od reszty boiska, murawa w miejscu południowym jest najbardziej narażona na deniwelację. Trybuna południowa powinna być najniższa. Trybuna wschodnia powinna być jak najbardziej ażurowa,. Na trybunie zachodniej powinna zostać zaprojektowana trybuna VIP, aby zapewnić naturalne zacienienie i chłód, trybuny dla mediów należy umiejscowić nad trybuną zachodnią, również aby zapewniony był cień i dobra widoczność widowiska.

Priorytety w projektowaniu stadionów

Jednym z priorytetów jest wygoda widza i komfort oglądania rozgrywek, z tego powodu m.in. nie projektuję się już miejsc stojących. Widownia jest budowana ze wszystkich stron areny i okala ją całkowicie. Budowane są jak najbliżej się da boiska, aby zaoszczędzić miejsce i poprawić widoczność.

Należy także zaprojektować odpowiednie przestrzenie i odpowiednią ich ilość. Wśród nich m.in. przestrzenie magazynowe, w których będą przetrzymywane środki czystości i niezbędne sprzęty do utrzymania stadionu w jak najlepszej kondycji. Pomieszczenia te powinny być łatwo dostępne. Należy umiejscowić też garaże dla przetrzymywania ciągników i większych maszyn. Na stadionie powinna się znajdować jak największa możliwa ilość szatni. Szatnie te mają być przeznaczone nie tylko dla drużyn, ale także dla grup artystycznych czy dziecięcej eskorty. Trzeba zaprojektować odpowiednią przestrzeń dla obsługi klientów, biorąc pod uwagę wielkość stadionu i ilość miejsc, jedno stanowisko kasowe powinno przypadać na 300 osób. Kioski gastronomiczne powinny być zaopatrzone w magazyn, zaplecze kuchenne i pomieszczenie sanitarne. Posadzka w pomieszczeniach gospodarczych powinna być wytrzymała i łatwo zmywalna. Wszystkie pomieszczenia: gospodarcze, szatnie, sklepiki, a także trybuny powinny mieć system wentylacyjny i klimatyzację.  Stadiony oferują także duże parkingi, często też podziemne.

Projektowanie stadionów a bezpieczeństwo

Ważną rzeczy przy projektowaniu stadionu jest bezpieczeństwo. Stadion musi być posiadać bardzo dobrze rozwiniętą i oznaczoną sieć dróg ewakuacyjnych i system przeciwpożarowy.

Poleca się budowę stadionów na obrzeżach miast, poza zabudowaniami  z dostępem do drogi lub kolei, z łatwą możliwością dojazdu.

Stadiony dziś

Dzisiejsze stadiony pełnią też inne funkcje niż tylko sportowe. Znajdują się w nich liczne sklepy, restauracje czy bary, które mają zachęcić widza do kupowania, a także polepszyć  jego komfort podczas widowiska. Na stadiach odbywają się też często różnego rodzaju inne wydarzenia kulturalne np. koncerty, meetupy, eventy, czy targi.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com