fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Podstawowe właściwości ogniotrwałych wyrobów

Podstawowe właściwości ogniotrwałych wyrobów

Ogniotrwały mur palenisk, trzonów przemysłowych pieców oraz kanałów, na które to oddziałują roztopione szkła, metale, żużle, albo przepływają w tych miejscach gorące gazy podlegają tu działaniom wielu z czynników. Najważniejsze z nich to wahania temperatur, wysoka temperatura, chemiczne oddziaływania rozgrzanych oraz roztopionych ciał, tarcie oraz uderzenia twardych odłamków wapieni, rud itd. Z tego powodu wyroby ogniotrwałe mają stawiane bardzo wysokie wymagania (egzamin na uprawnienia budowlane).

właściwości ogniotrwałych wyrobów
właściwości ogniotrwałych wyrobów

Zanieczyszczenia oraz różne inne domieszki

Wszystkie zanieczyszczenie oraz różne inne domieszki wpływają na obniżenie temperatury związanej z topnieniem. Temperatura początkującego odkształcenia jest mniejsza od temperatury związanej z topnieniem. Zależy ona od obciążeń, pod jakimi znajduje się dany wyrób. Dla szamotowej cegły przy normowym obciążeniu 2 kG/cm² różnica w temperaturze będzie wynosić 150-f-250 °C. Przy krzemionkowych wyrobach różnica będzie równa 25-f-100°C. Badanie ogniotrwałości pod obciążeniem jest decydującym czynnikiem w związku z zastosowaniem danego wyrobu w praktyce. Aby dokonać pomiaru wysokich wartości temperatur należy zastosować stożek Segera (testy 2021 uprawnienia). To ostrosłupy, których wysokość wynosi 6 cm. Mają tak ustalony skład, że pod wpływem określonej temperatury kolejne numery stożków zaczynają mięknąć i przechylać się.

Skala stożków

Skala stożków wynosi od numeru 022 do numeru 42. Każdy z następnych stożków przechyla się w związku z temperaturą wzrastającą o 20-1-30°C. Umożliwiają one dokładne oznaczenia temperatury, znajdującej się w granicy 600-4–4-2000°C. Aby dokonać pomiaru temperatury, jaka jest w piecu należy wstawić do niego 4 stożki na ogniotrwałej podstawce. Należy dobrać je tak, aby spodziewana w piecu temperatura mieściła się w granicach związanych z mięknieniem najniższego oraz najwyższego numeru (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Początkowa temperatura topnienia i odkształceń

Nie istnieją uniwersalne wyroby, które mogłyby spełnić jednocześnie wszystkie technologiczne wymagania dotyczące procesów. Jeżeli nawet takie wyroby istniały by, ich koszt byłby ogromny. W związku z tym w zależności od cech charakterystycznych produkcji, która jest prowadzona przy wysokim stopniu temperatur stosuje się wyroby najczęściej o przeważających danych właściwościach. Temperatura początku topnienia oraz temperatura związana z odkształceniami są bardzo ważnymi cechami dla każdego ogniotrwałego wyrobu. Przy temperaturze topnienia można wyróżnić dwie różne kategorie materiałowe. Pierwsze z nich to materiały ogniotrwałe, gdzie wartość wynosi 1580-r-1770°C. Drugi rodzaj materiału to wysoko ogniotrwałe o wartości powyżej 1770°C. Podstawowym składnikiem w obu tych kategoriach są tlenki metali. Najwyższy stopień ogniotrwałości wykazują tlenki, które są w czystym stanie (materiały do nauki na egzamin do uprawnień budowlanych).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com