Podział podłóg
Podłogi można podzielić między innymi na:
- Podłogi zewnętrzne- czyli takie które wykonywane są poza pomieszczeniami wewnętrznymi. W tym przypadku są one poddane silnym działaniom czynników atmosferycznych. Wśród nich deszcz i śnieg. Często wilgoć, zamarzanie i odmarzanie powierzchni, nagłe zmiany temperatury mogą mieć negatywny wpływ na te powierzchnie. Muszę one więc być odporne. Dodatkowo powinny być zabezpieczone przed czynnikami mechanicznymi, takimi jak ścieranie, uderzenia czy zarysowania.
- Podłogi wewnętrzne możemy dodatkowo podzielić w zależności od pomieszczenia na:
- podłogi w pomieszczeniach gdzie przebywają ludzie, czyli są to tak zwane pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi
- pomieszczenia techniczne, produkcyjne, składowe
- jak również pomieszczenia o charakterze drugorzędnym, gdzie wymogi nie są wysokie, podłogi nie muszą spełniać specjalnych wymagań.
Jak wygląda podłoga?
Możemy tu wyróżnić kilka warstwa. Pierwsze z nich od góry to posadzka. Jest to warstwa którą widzimy, czyli warstwa wykończeniowa. Wykonuje się ją w zależności od przeznaczenia. W kuchni zazwyczaj płytki, a w pokoju drewno lub wykładzina. W pomieszczeniu magazynowym np. posadzka żywiczna. Dalej mamy podkład. Jest to warstwa wyrównująca . Ma za zadanie ułatwianie położenia posadzki. Dalej mamy warstwę izolującą. Tu wliczamy izolację akustyczną, cieplną i przeciwwilgociową. Następnie zaś mamy podłoże, czy konstrukcje stropu.
Izolacje podłóg
Możemy wyróżnić kilka rodzajów izolacji. A mianowicie izolację cieplną, czyli inaczej termiczną, izolację akustyczną i izolację przeciwwilgociową.
Pierwsze z nich, izolacja cieplna, a za zadanie chronić głównie przed utratą ciepła. Wykonywana jest z wełny mineralnej lub styropianu. Stosowana jest pomiędzy pomieszczeniami o różnych temperaturach oraz na podłogach sytuowanych bezpośrednio na gruncie. Zgodnie z prawami fizyki izolacja taka powinna być wykonana od strony chłodniejszego pomieszczenia. Wykonuje się ją równomiernie na całej powierzchni stropu. W przypadku podłogi na gruncie najgrubszą część izolacji wykonuje się na pasie jednego metra od zewnętrznych ścian budynku. W środkowej części może być mniejsza.
Kolejnym rodzajem izolacji jest izolacja akustyczna. Jest ona wykonywana z płyt pilśniowych, ze styropianu, z wełny mineralnej. Ma ona za zadanie zapobieganie przenikania dźwięków.
Ostatnim rodzajem izolacji jest izolacja wodochronna lub przeciwwilgociowa. Jest ona wykonywana z folii lub papy. Zapobiega przed wnikaniem wody do pomieszczenia. Woda taka może przedostawać się z innych pomieszczeń lub z gruntu. Taką izolację można podzielić na:
- izolacje przeciwwodne – Taki rodzaj izolacji, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie walkę z wodą a nie z wilgocią. Musi być więc bardzo odporna. Ma za zadaniem przeciwstawić się wodzie naporowej. Stosuje się ją w piwnicach oraz w podłogach na gruncie. Zazwyczaj wykonywana jest z papy.
- izolacje przeciwwilgociowe – Jest to izolacja trochę „słabsza” ponieważ walczy z wilgocią a nie wodą. Stosowana w łazienkach, kuchniach, w brodziku, na podłogach tarasów. Wykonuje się ją z papy. Należy pamiętać że izolację taką należy wywinąć na ścianę na około 20cm ponad projektowaną wysokość posadzki.
Rodzaje podkładów pod posadzki
Podkłady pod posadzki wykonywane są z różnych materiałów, w zależności od materiały wykończeniowego. Mogą to być podkłady wylewane, w postaci wylewek samopoziomujących. Może to być też wylewka cementowa lub betonowa. W dzisiejszych czasach chętnie sięga się po prefabrykowane, gotowe podkłady. Można je znaleźć w postaci płyt wiórowych, desek czy też płyt gipsowych.
Charakterystyka, sposoby mocowania
W jaki sposób mocowana jest podłoga do warstwy podkładowej? Wszystko zależy od tego jaka jest to podłoga. Innym rodzaj montaży zastosujemy do wykładzin a inny do desek.
Ze względu na rodzaj materiału możemy wyróżnić podłogi z drewna i materiałów drewnopodobnych.Są to podłogi dedykowane do pomieszczeń suchych. Drewno ma bowiem małą odporność na wilgoć. W przypadku np. desek montaż odbywa się za pomocą gwoździ. Deski przybija się do legarów lub stopowych drewnianych belek. Podobny montaż wykonuje się dla deszczułek litych. Tutaj jest jednak wymagany podkład z drewna ponieważ deszczułki są znacznie krótsze. W przypadku paneli odłogowych ułożenie jest systemowe. Panele mają zazwyczaj montaż poprzez tak zwane pióro-wpust. Jest to układanie na sucho. Często stosuje się tu maty wygłuszające.
Kolejnym rodzajem materiału wykończeniowego mogą być tworzywa sztuczne i tekstylia. Są to zarówno wykłądziny dywanowe jak i wykładziny PCV. Taki rodzaj wykończenia klejony jest bezpośrednio na wylewkę betonową lub gipsową. Stosuje się do tego specjalne, systemowe kleje. Przed ułożeniem należy pamiętać o tym że powierzchnia musi być gładka i równa.
Płytki ceramiczne i kamień to kolejny rodzaj wykończania. Montaż odbywa się poprzez klejenie na zaprawie cementowej. Wykończenie takie dedykuje się pomieszczeniom mokrym i wymagającym trwałej powierzchni.