fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Podział podłóg

Podłogi można podzielić między innymi na:

  1. Podłogi zewnętrzne- czyli takie które wykonywane są poza pomieszczeniami wewnętrznymi. W tym przypadku są one poddane silnym działaniom czynników atmosferycznych. Wśród nich deszcz i śnieg. Często wilgoć, zamarzanie i odmarzanie powierzchni, nagłe zmiany temperatury mogą mieć negatywny wpływ na te powierzchnie. Muszę one więc być odporne. Dodatkowo powinny być zabezpieczone przed czynnikami mechanicznymi, takimi jak ścieranie, uderzenia czy zarysowania.
  2. Podłogi wewnętrzne możemy dodatkowo podzielić w zależności od pomieszczenia na:
  • podłogi w pomieszczeniach gdzie przebywają ludzie, czyli są to tak zwane pomieszczenia przeznaczone na stały pobyt ludzi
  • pomieszczenia techniczne, produkcyjne, składowe
  • jak również pomieszczenia o charakterze drugorzędnym, gdzie wymogi nie są wysokie, podłogi nie muszą spełniać specjalnych wymagań.

Jak wygląda podłoga?

Możemy tu wyróżnić kilka warstwa. Pierwsze z nich od góry to posadzka. Jest to warstwa którą widzimy, czyli warstwa wykończeniowa. Wykonuje się ją w zależności od przeznaczenia. W kuchni zazwyczaj płytki, a w pokoju drewno lub wykładzina. W pomieszczeniu magazynowym np. posadzka żywiczna. Dalej mamy podkład. Jest to warstwa wyrównująca . Ma za zadanie ułatwianie położenia posadzki. Dalej mamy warstwę izolującą. Tu wliczamy izolację akustyczną, cieplną i przeciwwilgociową. Następnie zaś mamy podłoże, czy konstrukcje stropu.

Izolacje podłóg

Możemy wyróżnić kilka rodzajów izolacji. A mianowicie izolację cieplną, czyli inaczej termiczną, izolację akustyczną i izolację przeciwwilgociową.

Pierwsze z nich, izolacja cieplna, a za zadanie chronić głównie przed utratą ciepła. Wykonywana jest z wełny mineralnej lub styropianu. Stosowana jest pomiędzy pomieszczeniami o różnych temperaturach oraz na podłogach sytuowanych bezpośrednio na gruncie. Zgodnie z prawami fizyki izolacja taka powinna być wykonana od strony chłodniejszego pomieszczenia. Wykonuje się ją równomiernie na całej powierzchni stropu. W przypadku podłogi na gruncie najgrubszą część izolacji wykonuje się na pasie jednego metra od zewnętrznych ścian budynku. W środkowej części może być mniejsza.

Kolejnym rodzajem izolacji jest izolacja akustyczna. Jest ona wykonywana z płyt pilśniowych, ze styropianu, z wełny mineralnej. Ma ona za zadanie zapobieganie przenikania dźwięków.

Ostatnim rodzajem izolacji jest izolacja wodochronna lub przeciwwilgociowa. Jest ona wykonywana z folii lub papy. Zapobiega przed wnikaniem wody do pomieszczenia. Woda taka może przedostawać się z innych pomieszczeń lub z gruntu. Taką izolację można podzielić na:

  • izolacje przeciwwodne – Taki rodzaj izolacji, jak sama nazwa wskazuje, ma za zadanie walkę z wodą a nie z wilgocią. Musi być więc bardzo odporna. Ma za zadaniem przeciwstawić się wodzie naporowej. Stosuje się ją w piwnicach oraz w podłogach na gruncie. Zazwyczaj wykonywana jest z papy.
  • izolacje przeciwwilgociowe – Jest to izolacja trochę „słabsza” ponieważ walczy z wilgocią a nie wodą. Stosowana w łazienkach, kuchniach, w brodziku, na podłogach tarasów. Wykonuje się ją z papy. Należy pamiętać że izolację taką należy wywinąć na ścianę na około 20cm ponad projektowaną wysokość posadzki.

Rodzaje podkładów pod posadzki

Podkłady pod posadzki wykonywane są z różnych materiałów, w zależności od materiały wykończeniowego. Mogą to być podkłady wylewane, w postaci wylewek samopoziomujących. Może to być też wylewka cementowa lub betonowa. W dzisiejszych czasach chętnie sięga się po prefabrykowane, gotowe podkłady. Można je znaleźć w postaci płyt wiórowych, desek czy też płyt gipsowych.

Charakterystyka, sposoby mocowania

W jaki sposób mocowana jest podłoga do warstwy podkładowej? Wszystko zależy od tego jaka jest to podłoga. Innym rodzaj montaży zastosujemy do wykładzin a inny do desek.

Ze względu na rodzaj materiału możemy wyróżnić podłogi z drewna i materiałów drewnopodobnych.Są to podłogi dedykowane do pomieszczeń suchych. Drewno ma bowiem małą odporność na wilgoć. W przypadku np. desek montaż odbywa się za pomocą gwoździ. Deski przybija się do legarów lub stopowych drewnianych belek. Podobny montaż  wykonuje się dla deszczułek litych. Tutaj jest jednak wymagany podkład z drewna ponieważ deszczułki są znacznie krótsze. W przypadku paneli odłogowych ułożenie jest systemowe. Panele mają zazwyczaj montaż poprzez tak zwane pióro-wpust. Jest to układanie na sucho. Często stosuje się tu maty wygłuszające.

Kolejnym rodzajem materiału wykończeniowego mogą być tworzywa sztuczne i tekstylia. Są to zarówno wykłądziny dywanowe jak i wykładziny PCV. Taki rodzaj wykończenia klejony jest bezpośrednio na wylewkę betonową lub gipsową. Stosuje się do tego specjalne, systemowe kleje. Przed ułożeniem należy pamiętać o tym że powierzchnia musi być gładka i równa.

Płytki ceramiczne i kamień to kolejny rodzaj wykończania. Montaż odbywa się poprzez klejenie na zaprawie cementowej. Wykończenie takie dedykuje się pomieszczeniom mokrym i wymagającym trwałej powierzchni.

Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com