Podajnik ślimakowy do pieca
Większość kotłów na paliwa stałe np. na węgiel czy ekogroszek są zaopatrzone w podajnik ślimakowy. Jest to rozwiązanie, które przede wszystkim spowodowało duże ułatwienie naszej pracy związanej z ogrzewaniem domowych pomieszczeń. Jeżeli chodzi o rodzaje tego typu podajników to jest ich kilka i każdy spełnia swoją określiną funkcję. Sprawdźmy, jak działa taki podajnik ślimakowy oraz jakie są jego ceny. (uprawnienia budowlane program)
Konstrukcja
Podajnik ślimakowy jest to urządzenie, które ma za zadanie przemieścić różnego rodzaju materiały sypkie za pomocą specjalnej śruby. Taka śruba obraca się we wnętrzu koryta. Możemy wyróżnić jego dwa rodzaje, jakimi są podajniki z korytem zamkniętym i otwartym. Te z korytem zamkniętym mają przekrój w kształcie okrągłej rury. Czasami też spotyka się je w postaci litery U. Jeżeli chodzi o podajnik z korytem otwartym to ma on przekrój w kształcie litery U. Każdy z nich zbudowany jest z koryta, wewnątrz którego znajduje się ślimak. Ślimak inaczej jest wałem, który ma nawiniętą powierzchnię śrubową. Dzięki jego obracaniu się przewraca się także materiał, który jest w jego środku. Jeżeli chodzi o materiał, z którego są wykonane to najczęściej wyróżnia się w tym przypadku stal nierdzewną lub żeliwo. Wał napędzany jest przez koło ślimakowe. (uprawnienia budowlane segregator)
Działanie
Podajnik ślimakowy do pieca jest po prostu wygodą w ogrzewaniu domu. Dzięki niemu można nie tylko łatwo, ale także i bezproblemowo obsłużyć kocioł. Jeżeli chodzi o transport paliwa stałego przez podajnik ślimakowy to jest to możliwe jedynie w przypadku konkretnej ilości węgla bądź innego paliwa. Wśród użytkowników panuje powszechne przekonanie, że jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku dostosowania temperatury do domowych pomieszczeń. Taki kocioł bez zarzutu będzie pracował przez cały okres grzewczy. Jeżeli dodatkowo możliwe będzie zastosowanie do niego paliwa jak najwyższej jakości, wówczas nie mamy do czynienia z bardzo dużą ilością nagromadzonego popiołu. Usuwany jest on więc bardzo rzadko, zazwyczaj co kilka dni. (uprawnienia budowlane 2022)
Dodatkowe informacje
Automatyczny ślimakowy podajnik paliwa napędzany jest silnikiem elektrycznym. (uprawnienia budowlane kontakt) Napięcie, którego wymaga to 230V. Wówczas koło ślimakowe przenosi pracę silnika na ślimakowy wał, dzięki któremu możliwy jest transport paliwa do paleniska. Samo ziarno takiego paliwa powinno być niewielkie, aby bez problemu mogło być przetransportowane. Jeżeli zastosujemy paliwo o większych ziarnach istnieje ryzyko, że zablokują one podajnik, co będzie skutkowało całkowitym wstrzymaniem pracy kotła, a więc nieogrzewaniem naszego domu. Śmiało można uznać, że podajnik ślimakowy to rozwiązanie ekologiczne, ponieważ po spalaniu paliwa zostaje naprawdę niewielka ilość popiołu. Nie da się ukryć, że ma to związek również z mniejszym emitowaniem szkodliwych substancji do atmosfery, w tym siarki, tlenków azotu czy tlenków węgla. Nie da się więc ukryć, że przynosi to wiele korzyści nie tylko dla nas, ale także i dla środowiska naturalnego. (uprawnienia budowlane cennik)