fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Pochłaniacz wilgoci

Pochłaniacz wilgoci

Nie da się ukryć, że nadmiar wilgoci w mieszkaniu jest dużym problemem. Nie tylko ona sama w sobie stanowi problem, ale także i pozbycie się jej. Jeżeli w domu jest duża ilość wilgoci to z pewnością jest to idealne środowisko do rozwoju pleśni i grzybów. Przez to mieszkańcy takiego domu są narażeni na różnego choroby i alergie. Sprawdźmy, w jaki sposób można zredukować nadmierną ilość wilgoci w mieszkaniu. (uprawnienia budowlane segregator)  

Pochłaniacz wilgoci

Szkodliwość nadmiernej wilgoci

Jednym z najbardziej przydatnych urządzeń w zakresie eliminowania nadmiernej wilgoci w mieszkaniu są pochłaniacze wilgoci. Zanim jednak zdecydujemy się omówić ich działanie, spójrzmy od czego zależy jej poziom. Wilgotność powietrza zależy od wielu czynników, jednak przede wszystkim jest on zależy od temperatury w danym pomieszczeniu. Za najbardziej prawidłową uznaje się wilgotność powietrza na poziomie od 40% do 60% przy temperaturze od 18°C do 22°C. Jeżeli mamy do czynienia z wilgotnością większą niż 60%, stworzone zostaje idealne miejsce dla rozwoju pleśni i grzybów. Jeżeli wystąpią one w naszym domu, możemy liczyć się z rozwojem w naszym organizmie różnych chorób i alergii. Pamiętajmy, że wilgoć ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie, ale także i na podłoża, na których one występują. Mowa o różnego rodzaju tapetach, murach czy tynkach. Obojętne nie pozostają także meble, a nawet książki i dokumenty. Właśnie w tym celu warto rozważyć zakup pochłaniaczy wilgoci, które mogłyby się z tym problemem uporać. (uprawnienia budowlane 2022) 

Metody działania pochłaniaczy

Wśród pochłaniaczy wilgoci wyróżnić możemy:

  1. Kondensacyjny osuszacz wilgoci: działa on na zasadzie wytworzenia chłodnej powierzchni przez chłodziarkę, na której może skraplać się para wodna. Taka powierzchnia powstaje wskutek działania chłodziarki. Para wodna, która się zgromadzi jest odprowadzana w postaci płynu. W praktyce oznacza to, że im większa temperatura i wilgotność panuje w pomieszczeniu tym urządzenie lepiej działa.
  2. Pochłaniacz wilgoci Peltiera: w przypadku tego pochłaniacza mamy do czynienia ze zjawiskiem kondensacji pary wodnej. Odbywa się ona na chłodnej powierzchni, która możliwa jest do wytworzenia dzięki ogniwom Peltiera.   (uprawnienia budowlane program) 
  3. Adsorpcyjny osuszacz wilgoci: jest to urządzenie, w którym wilgoć powietrza jest wchłaniania przez materiały higroskopijne. Urządzenie lepiej działa, gdy powietrze w danym pomieszczeniu jest chłodniejsze. Można więc wykorzystać go także do osuszania piwnic, które nie są ogrzewane.
  4. Pochłaniacz wilgoci z granulatem: jest to samoczynnie działający pochłaniacz, którego nie ma konieczności podłączania go do zasilania. Ma on za zadanie absorbować wodę przez higroskopijne sole. W jego przypadku mamy do czynienia z wkładem, który zawiera granulat lub tabletki.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Czy warto?

Kwestią, którą absolutnie powinniśmy sprawdzić jest to, czy faktycznie potrzebujemy pochłaniacza wilgoci. Można to zweryfikować za pomocą higrometru. Możliwe jest także samodzielne zaobserwowanie swojego mieszkania, a więc poprzez dokładny ogląd mieszkania. Najważniejszymi miejscami do sprawdzenia są okna. Jeżeli zaobserwujemy, że szyby są od środka zaparowane, z pewnością mamy do czynienia z wilgocią. Ponadto jeżeli tapeta odchodzi od ściany i widoczna jest smuga pleśni – mamy do czynienia z nadmiernie wilgotnym pomieszczeniem. Nie powinniśmy lekceważyć tego typu znaków, ponieważ im bardziej nie będziemy zwracać na to uwagi tym bardziej problem będzie się rozwijał. Ważne jest także to, by odpowiednio dopasować do potrzeb pochłaniacz wilgoci, aby jej poziom oscylować na odpowiednim poziomie.   (program egzaminu na uprawnienia)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com