fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Po co korzystamy z prefabrykowanych konstrukcji?

Celem, dla którego korzysta się z prefabrykowanych konstrukcji jest stworzenie odpowiedniego zestawu, który będzie w stanie przenosić użytkowe obciążenia. Dodatkowo konstrukcja musi wykazywać się przestrzenną sztywnością. Aby osiągnąć ten cel należy zastosować różne schematy i układy konstrukcyjne. Ważne, aby użyć różnych rozwiązań dotyczących złącz w konstrukcji i stykowych powierzchniach (uprawnienia budowlane 2021). Mimo, że zasadnicze odrębności jakie charakteryzują konstrukcje z wielkowymiarowych prefabrykatów, poza stosowanym podziałem pod względem kształtów na konstrukcje płytowe, blokowe, przestrzenne oraz szkieletowe, bardzo ważna jest klasyfikacja, która zależy od kierunku umiejscowienia nośnych elementów w stosunku do osi podłużnej w budynku.

korzystamy z prefabrykowanych konstrukcji
korzystamy z prefabrykowanych konstrukcji

Podziały konstrukcji

Mówiąc o konstrukcji, można wyróżnić trzy podziały (testy 2021 uprawnienia). Pierwszy to podłużny układ, gdzie nośne ściany albo podciągi biegną w kierunku równoległym w stosunku do podłużnej osi budynku. Rozpięcia stropów mają do osi budynku kierunek prostopadły. Zewnętrzne ściany budynku pełnią funkcje ciepłochronne oraz nośne. Drugim układem jest układ poprzeczny. W tym układzie ściany nośne albo podciągi znajdują się prostopadle do podłużnej osi budynku. Rozpięcie stropów ma kierunek równoległy do osi budynku. Zewnętrzne ściany pełnią tylko ciepłochronną funkcję. Trzeci układ to krzyżowy. Ściany nośne znajdują się poprzecznie i podłużnie, w stosunku do osi budynku.

Układ krzyżowy – co należy wiedzieć

Płyty stropowe w układzie krzyżowym zostają rozpięte na dwa kierunki (program egzamin uprawnienia 2021). Takie ułożenie nazywamy krzyżowym. Płyty opierają się na całkowitym obwodzie w sposób ciągły. Stosując układ krzyżowy obciążenia od stropów rozkłada się równomiernie na wszystkie elementy pionowe konstrukcji. Zewnętrzne ściany spełniają funkcje ciepłochronne oraz funkcje nośne. Zastosowany konstrukcyjny układ budynku wpływa na rozwiązania dotyczące zewnętrznych ścian oraz na przestrzenną sztywność całego budynku. W krzyżowym układzie, dwukierunkowe układy nośnych ścian oraz tarcze stropów sprawiają, że przestrzenny układ pionowych oraz poziomych przepon jest sztywny. Stosując układ podłużny otrzymamy przestrzenną sztywność w podłużnym kierunku.

Co zapewnia sztywność w poprzecznym kierunku?

Przede wszystkim sztywność w poprzecznym kierunku uzyskujemy za pomocą ścian ograniczających schodowe klatki. Jeżeli mają duży rozstaw, należy zaprojektować dodatkowe usztywniające ściany konstrukcyjne, których bieg będzie odbywać się w kierunku poprzecznym. W układzie poprzecznym należy zastosować podłużne usztywniające elementy konstrukcyjne w skrajnych sekcjach. Jeżeli chcemy osiągnąć dostateczną przestrzenną sztywność w wysokim budynku należy zastosować układ mieszany. Jest to połączony układ podłużny i poprzeczny (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Tego rodzaju układy odpowiadają często lepiej niż inne pod względem wymagań funkcjonalnego układu rzutów budynków.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com