fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Okrywanie kaflami falistymi PCW

Nacinanie kafli najlepiej przeprowadzać dzięki przenośnej pile tarczowej o napędzie elektrycznym. Nieduże kawałki da się nacinać piłką ręczną o niedużym zębie. Podczas zestawiania kafli na dachu warto skupić się na tym, by śruby nie zostały za mocno dostawione i żeby przez to nie doszło do deformacji kafli. Przez brak właściwych kształtek do okrywania kalenicy używa się do tego gąsiorów ukształtowanych z blachy ocynkowanej. (uprawnienia budowlane 2021) Blisko okapów kafle nie powinny widnieć powyżej płatew skrajną powyżej 20cm. Okrycia dachowe z długich taśm falistych PCW muszą zostać robione z najmniejszą ilością zakładów na bok. Rozmieszczenie płatwi albo łat musi być takie, żeby przy zwykłych zakładach frontowych nie było potrzeby nacinać taśm PCW na pełnej ich długości czyli 25m. (uprawnienia budowlane kontakt) Odchylenia połaci dachowych muszą być takie same.

faliste PCW

Rozmieszczenie łat i płatwi

Rozmieszczenie łat oraz płatwi potrafi wahać się w granicach od 50 do 70cm, podczas czego trzeba pamiętać o rozpiętości taśmy 130cm oraz zakładów frontowych takich samych. Zakłady boczne w styku taśm nie mogą być niższe od 1 fali. W przypadku spadków mniejszych od 17° warto wykorzystywać zakłady frontowe rozpiętości chociaż 200mm z nadprogramowym uszczelnieniem ich kawałkiem delikatnej gumy. Taśmy faliste z mocnego PCW pokazują duże zmiany rozmiarów na skutek zmienienia temperatury. Przez to nie warto ich naciągać podczas rozstawiania na połaci. Luki na śruby muszą być o 3mm większe od przekroju śrub, a nakrętki nie powinny być bardzo mocno dociśnięte, żeby nie zmienić kształtu fal. (uprawnienia budowlane program) Taśmy PCW dostawia się do płatwi co cztery fale. W trakcie okrywania warto poruszać się tylko po deskach rozmieszczonych na kaflach albo na płatwiach i z takich płaszczyzn kierować pracę połączone z wierceniem luk oraz dostawianiem kafli.

Metody rozmieszczania gąsiorów

Metody rozmieszczenia gąsiorów na dachach okrywanych kaflami płaskimi oraz falistymi są zbliżone. (akty prawne uprawnienia budowlane) Rozmieszczanie ich kieruje się w stronę inną niż do strony najczęściej pojawiających się wiatrów przynoszących opady. Wszystkie gąsiory żłobkowe muszą obejmować bardziej rozpiętą końcówką mniejszą końcówkę kolejnego gąsiora na długości 8cm, a bocznymi krawędziami stykać się z okryciem połaci. Mniejsze końcówki gąsiorów muszą zostać dostawione do łat kalenicowych wkrętami ocynkowanymi o rozmiarach 2,6x30mm, większa natomiast dzięki klamrom ocynkowanym. Styki wśród gąsiorów muszą zostać uszczelnione kitem plastycznym, najlepiej Polkit. (segregator egzamin ustny uprawnienia) Gąsiory zawiasowe bywają o wiele lepiej dostosowane do nakładania wzdłuż kalenicy, szczególnie na obiekty ze stali. Gąsiory zawiasowe niższe nanosi się na jedną z połaci tak samo jak kafle oraz dostawia się identycznymi śrubami, jakie są przydatne do mocowania wyższych krawędzi kafli. To samo robi się od kierunku sąsiedniego połaci nanosząc w tym samym czasie gąsior niższy z górnym. Tak samo nanosi się kolejne gąsiory, uszczelniając ich zakłady Polkitem.

Światło-przepuszczalne kafle PWS

Podczas używania światło-przepuszczalnych kafli PWS dostaje się górne oświetlenie pokoi bez wymogu budowania nadprogramowych świetlików. W dachach okrywanych falistymi kaflami azbestowo-cementowymi kafli PWS da się robić świetliki, jak zostanie nimi zastąpiona jakaś liczba kafli azbestowo-cementowych w okryciu. Polecenia skupiające się na okrywaniu dachów falistych kaflami PWS bywają takie same jak dla zbliżonych kafli azbestowo-cementowych. (program egzaminu na uprawnienia) Rozmieszczenie płatwi albo łat potrafi się wahać od 50 do 80cm, patrząc na zakładane masy. Do okrywania dachów najlepiej nadadzą się kafle o rozmiarach 1.00×2.60m z falami podłużnie nakierowanymi o średnicy 30x130mm, co odpowiada rozmiarom fal kafli azbestowo-cementowych. Wiercenie luk na śruby zachodzi od razu na dachu, ponieważ płatwie bywają widoczne przez kafle, przez co da się prosto określić punkt na luki. Do wywiercania wykorzystuje się wiertarek elektrycznych albo ręcznych wyposażonych w wiertła do metalu. Przekrój luk musi równać się o 2-3mm więcej od przekroju wkrętek albo śrub mocujących kafle do płatwi.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com