Mierzenie wysokości budynku
Aby prawidłowo zmierzyć budynek, trzeba to zrobić od chodnika do górnej krawędzi gzymsu wieńczącego. Spotyka się też sytuację, że można zmierzyć od chodnika do podłogi mansardy, ale jeżeli mamy do czynienia z budynkiem posiadającym ścianę szczytową bądź attykę, mierzymy zaczynając od połowy długości ściany na froncie. Warto pamiętać, że nachylenie dachu podczas kompletnego wyzyskania prawidłowej wysokości nie może być większe niż 60 °, a suma występów mansardowych – połowy długości frontu budynku. (uprawnienia budowlane kontakt)
W czasach przed wojennych (1914r.) nikt nie przejmował się miastami w Polsce. W mieście stołecznym Rosji nie można było budować budynków, które byłyby chociaż trochę większe od szerokości ulicy, ale w b. królestwie nic takiego się nie liczyło. Stąd odpowiedź na pytanie, dlaczego przy wąskich ulicach stoi wiele wysokich budynków. Takie miejsca rzadko kiedy odpowiadają normom higienicznym użytkowania, przez brak światła czy nawet powietrza do części oficynowych. Podwórka przy takich domach często posiadają dziwne kształty, na przykład podobne do studni.
Wysokie budynki
Uznawanym za najwyższy budynek w Polsce (zaliczając w to budynki powstałe przez rokiem 1939) jest gmach na placu Wareckim w stolicy. Został zrobiony w myśl konstrukcji stalowej i posiada wysokość 63 m. Zbudowany w identycznej konstrukcji jest też słynny PKiNW (Pałac Kultury i Nauki w Warszawie), którego powierzchnia użytkowa to 66 000 m2. Jeśli liczymy od iglicy, to wysokość równa się 227m.
Wysokość budynku wpływa na wyzyskanie placu korzystnie. Minusem natomiast są większe koszty budowy, bo konstrukcja zostaje obciążona ciężarami pionowymi i siłą wiatru. Warto dodać jeszcze transport materiałów do góry. (uprawnienia budowlane 2021)
Ustawa budowlana
Ustawa budowlana z roku 1928 mocno zahamowała wysokości budynków frontowych i oficynowych. Później pojawiły się kolejne ograniczenia, mianowicie Rada Ministrów dziesięć lat później wprowadziła rozporządzenie co do zakazu stawiania na podwórkach budynków jednotraktowych, tych które oświetlone są z jednej strony, i zarządziło, żeby podczas zabudowy pomiędzy tylnymi liniami zabudowania naprzeciwległych bloków pojawiły się pasma nie zabudowane szerokością przynajmniej 25m. (uprawnienia budowlane program)
Takie pasma muszą stworzyć ciągły układ terenów, które przechodzą posesjami sąsiadującymi i łączących się z przestrzeniami wolnymi od zabudowy. Warto wspomnieć, że ta ustawa nie była dobrze przyjęta i rzadko kto faktycznie się do niej stosował.
Jednostka 1cm
Jest to jednostka, uważana za najmniejszą stosowaną podczas tworzenia planów budowlanych i podstawowych robót budowlanych, bez brania pod uwagę konstrukcji stalowych, gdzie najważniejsza jest precyzja i stosuje się milimetry. W stu procentach sprawdza się w każdych istotnych obliczeniach, niestety jest nie wystarczająco duża, patrząc na chęć znormalizowania typów produkcyjnych. W tym przypadku należy wybrać taką jednostkę, jaka będzie spełniać korzyści w sprawie wytwórczości elementów budowlanych, projektowania, wytwórczości materiałów i wykonywania ich na budowie. Jest to tak zwany moduł budowlany M. Według PN/B-02350 moduł budowlany to jednostka długości, która jest najważniejszą podstawą do obliczania elementów budowlanych w sposób planowy. Ogólnie ustalono, że będzie to M-10cm. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Główniejsze wytyczne
Dokładnie informacje na temat wysokości budynków wciąż nie są do końca ustalone. Jednak Ustawa budowlana z 1938r i rozporządzenie Ministra Budownictwa z 1950 twierdzą, że:
-wysokość budynku nie może przekraczać 22m (z niżej opisanymi wyjątkami),
-odległość pomiędzy frontowymi liniami zabudowania to 18m, a wysokość budynków nie może przekroczyć 16m,
-jeżeli jednak odległość będzie wynosić 22,5m, budynek może posiadać wysokość 16-M9m,
-budynki, które są wyższe od 19m nie mają prawa posiadać wysokości, która przekracza dwie trzecie odległości pomiędzy frontowymi liniami zabudowania, (segregator egzamin ustny uprawnienia)
-w szczególnych sytuacjach są momenty, gdzie budowany budynek ma spełniać funkcję na dodanie estetyczności ulicy, wtedy zajmujące się tym organy mogą pozwolić na przekroczenie wysokości.
Zachodzą pewne wyjątki, gdzie wysokość może być większa niż 22m. Jest to spotykane w przypadku planu zagospodarowania przestrzennego bądź w myśl zasad projektowania planu miejscowego. Jeżeli mamy do czynienia z dzielnicą zabytkową, nie możemy nic takiego zrobić bez odpowiednich zgód. Przepisy miejscowe i plany zabudowy potrafią obniżyć wspomniane wcześniej wysokości w całym osiedlu lub tylko w poszczególnych dzielnicach. (program egzaminu na uprawnienia)