fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Pierścienie kolczaste

Pierścienie kolczaste – czym są?

To wkładki zębate typu C, których zadanie jest zwiększenie nośności połączeń w drewnianych konstrukcjach. Używa się ich do śrubowego łączenia dwóch drewnianych elementów oraz połączeń drewna ze stalą. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Pierścienie kolczaste
Pierścienie kolczaste

Wygląd pierścieni

Pierścienie Geka są odlewane z żelaza, ich grubość to około 3.0 mm, mają ostre zęby i średnicę od 50 do 115 mm. Dzięki swojej wielkości i budowie zapewniają dobrą łączność i zwiększają nośność konstrukcji.

Pierścienie Bulldoga natomiast wykonuje się z blachy. Ich grubość nie przekracza 1.5 mm, a średnica waha się od 50 do 130 mm. Są łatwe w montażu, ale znacznie mniej wytrzymałe niż pierścienie Geka. (uprawnienia budowlane kontakt)

Jednostronne pierścienie

Te pierścienie stosuje się do zwiększenia nośności pomiędzy łączeniami drewnianymi i stalowymi. Ostrza pierścienia wkręcają się jedynie element drewniany. Przekazują obciążenia nie dzięki ich połączeniu ze stalową częścią, a korzystając ze śruby ściągającej. Ta montowana jest tak, aby idealnie wpasować się w średnicę wewnętrzną jednostronnego pierścienie kolczastego. (uprawnienia budowlane 2021)

Pierścienie kolczaste jednostronne to:

  1. C2 jednostronny Bulldog,
  2. C4 jednostronny Bulldog,
  3. C11 jednostronne Geak.

Dwustronne pierścienie

Dwustronne pierścienie służą do połączenia obu drewnianych elementów. Nośność jest znacznie zwiększona, ponieważ w wewnętrzną średnicę pierścienia wkręcana jest śruba, która samodzielnie nie byłaby w stanie zapewnić, aż takiej wytrzymałości. Wzmacnia ona połączenie i utwardza całość konstrukcji. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Pierścienie kolczaste jednostronne to:

  1. C1 dwustronny Bullgod,
  2. C3 dwustronny Bullgod,
  3. C5 dwustronny Bullgod.
  4. C10 dwustronne Geak.

Montaż pierścieni

Założenie pierścienia kolczastego nie jest znacznie wymagające, o ile ma się znajomość samych podstaw. Potrzebna jest śruba ściągająca, którą i tak umieszcza się pomiędzy łączonymi elementami. Nie jest jednak sama, a znaleźć się powinna w wewnętrznej średnicy pierścienia jednostronnego, oraz w wewnętrznym otworze dwustronnego. Następnie wystarczy jedynie przykręcić śrubę tak, aby pierścień wcisnął się w drewniane elementy. Po wszystkim można wyjąć śrubę ściągającą i zastąpić ją inną, główne ze względów estetycznych (ta jednak powinna mieć klasę 8.8). (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com