fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Piasek średnio i drobnoziarnisty

Piasek

Z piasku korzysta się przesianego oraz średnioziarnistego i musi być totalnie suchy, bo piasek zmoczony, szczególnie drobnoziarnisty nie dał rady wydostać się z otworków. Żeby nie zwilżyć przypadkowo piasku, trzeba kloc posmołować z dołu i z boku, warto też umieścić na obwodzie z dołu sznur smołowany. Udźwig piaskownika może maksymalnie unieść 25 ton. (uprawnienia budowlane kontakt)

Szczególnie ważną kwestią co do robionego na krążynach sklepienia jest takie zaplanowanie i zrobienie tych krążyn, żeby ich osiadanie zanim zaprawa stężeje w spoinach wspornych kamieni przebiegło w jak najmniejszym stopniu i dla sklepienia bez szkód.

Tym więcej ile sklepienie posiada większą rozpiętość, tym mocniej oznacza się wpływ osadzania się krążyn. Jest to o tyle większe w sklepieniach, które były wykonywane na zaprawach prędko twardniejących, czyli cementowych. Klińce w takich sklepieniach umocowane są za pomocą tarcia i przyczepności blisko wezgłowi, gdzie warstwy sporne są lekko pochylone do poziomu.

Kiedy takie nachylenie osiągnie kąt ponad czterdziestostopniowy, to kamienie wtedy napierając na krążyny zaczynają osiadać razem z nimi. Wiemy, że drewno to tworzywo, w jakim deformacje są pełzające, czyli zwiększają się coraz to bardziej w jakimś okresie czasu po przyłożeniu ciężaru. Bywa to nawet i kilkadziesiąt godzin. Przez to kamień z już zastygającą zaprawą osadza się wciąż, a kiedy są one sporych rozmiarów albo nierówne, to w różnych miejscach krążyn będą pojawiać się pęknięcia. (uprawnienia budowlane 2021)

Osiadanie krążyn

W sklepieniach zrobionych na zaprawie wapiennej osiadanie krążyn ma o wiele mniejsze względy, bo twardnienie startuje, kiedy krążyny zdeformowały się już. Znamy takie powody osiadania krążyn pod ciężarem: różnego rodzaju odkształcenia, mianowicie statycznego ustroju, złącz czy podłoża, oraz pochylenie poprzeczne. (uprawnienia budowlane program)

Jeśli podłożem podpór krążynowych bywa ziemia, nie można pozwolić, aby konstrukcja wcisnęła się w nią. W przypadku mniejszych ciężarów i stwardniałych gruntów warto stawiać słupy podporowe na prawidłowo wyliczonych balach albo belkach. Podczas obszerniejszych ciężarach i słabszej jakości gruncie zwyczajnie umieszcza się w grunt pale. W przypadku obciążenia przyjmowanego gruntu około 1 kG/cm2 da się liczyć z jego osiadaniem rzędu kilku mm (w przypadku niewielkich sił cisnących) do parunastu milimetrów.

Sklepienie

Jeśli sklepienie posiada nie jedynie dużą rozpiętość, ale również wysokość, to wtedy robi się je w dwóch różnych kondygnacjach, podczas czego górna wsparta jest na dolnej przy użyciu klinów dębowych oraz przekładek. Poza tym do złącza mocujemy ceownik, aby na większą przestrzeń rozłożyć siły cisnące, które górne słupy i zastrzały zsyłają. Najłatwiejszymi w obsłudze mechanizmami do regulacji w pionie i spuszczania w dół krążyn będą kliny. Lepszym zamiennikiem klinów, które mają takie samo zastosowanie będą dźwigniki śrubowe. Dźwignik śrubowy zrobiony jest ze zrobionego ze stali lanej bądź żeliwa korpusu, posiadającym gwint prostokątny. W środku jest trzpień nagwintowany z dołu. Na górnym końcu trzpienia widnieje głowica, jaka potrafi swobodnie kręcić wokół osi pionowej. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Unoszenie i spuszczanie głowicy z unoszonym przez nią obciążeniem dzieje się poprzez obrót trzpienia przy skorzystaniu ze stalowego pręta, jaki umieszcza się w otwór albo przy użyciu klucza, jeżeli trzpień posiada sześciokątną albo czworokątną główkę. Polecane jest, żeby głowica opierała się swobodnie o główkę trzpienia przy użyciu kulek łożyskowych, wtedy uda się otrzymać zmniejszenia tarcia podczas unoszenia obciążenia.

Udźwig dźwigników śrubowych

Udźwig dźwigników śrubowych to zazwyczaj od 1 do aż 35 ton. Warto jest nie korzystać z pełnego udźwigu, podanego poprzez fabrykę. Wysokość unoszenia jest mała, bo jedynie do dwudziestu centymetrów. Do ustawiania dużo ważących krążyn i pozwolenia na ich powolne spuszczanie już po stwardnieniu betonu albo muru używane są zazwyczaj piaskowniki, a są to żeliwne albo blaszane walce z paroma dziurkami z dołu które wypełniamy piaskiem. Na tym piasku kładzie się kloc z mocnego drewna idealnie pasujący do piaskownika. Taki kloc z góry posiada pokrywkę żeliwną albo stalową, do jakiej przymocowuje się legar albo krążyny. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Otworki w piaskowniku bywają skręcane śrubami albo uszczelniane kołkami drewnianymi. Aby krążynę spuścić na jakąś wysokość, wyjmuje się śruby albo usuwa kołki i pozbywa się tyle piasku ile potrzeba, w celu obniżenia kloca o pożądaną wysokość. Kolejno, znowu skręca się śruby lub umieszcza kołki. (program egzaminu na uprawnienia)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com