fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Papa – pokrycie dachowe

Papa to bardzo dobry rodzaj materiału do pokrycia dachu tylko wtedy, gdy będzie ona odpowiednio zabezpieczona przed mechanicznymi uszkodzeniami (nauka do uprawnień budowlanych). Najczęściej powstają one na skutek pozostawienia gwoździ na dachu, narzędzi albo też poprzez naniesienie na dach poprzez wiatr ostrych kawałków kamieni i gruzu. Odpowiednia konserwacja w tym przypadku polega na utrzymaniu dachu w pełniej czystości.

Papa pokrycie dachowe
Papa pokrycie dachowe

Czynniki atmosferyczne wpływające na papę

Pokrycia dachowe, które przybija się przy pomocy gwoździ albo naklejane na lepik, podrywają się poprzez silne podmuchy wiatru. Brak częstych kontroli pokrycia i nie pozbawienie go uszkodzeń powoduje, że zacznie niszczeć jego dalsza część. Podczas opadów oraz wiatru smołowy albo asfaltowy lepik wyługowują się. W związku z tym należy przestrzegać terminów piaskowania i smołowania dachów z papy, aby zapobiec jego szybkiemu zużyciu się. Nieodpowiednia ilość kominiarskich ław powoduje uszkodzenie pokrycia przez kominiarza szczególnie zimą, kiedy to zamarznięta papa pod naciskiem np. stopy łatwo pęka. Należy zaznaczyć tu także, że dachowe blachy wymagają również stałych konserwacji (program uprawnienia budowlane).

Rury spustowe i rynny

Rury spustowe i rynny utrzymuje się w czystości po to, aby woda nie zatrzymywała się na nich i nie dochodziło do oblodzeń. W rynnie, gdzie zgromadziły się liście albo gruz powodują zatrzymanie wody, wyginanie się i tracą swoje odpowiednie spadki. To powoduje, że bardzo szybko ulegają one zniszczeniu. Dymy wydostające się z przemysłowych kominów, które mają w sobie dużą zawartość siarki niekorzystnie oddziałują na wszelkie blaszane pokrycia. Dlatego też w pobliżu ich, blaszane dachy maluje się olejną albo asfaltową farbą, Także robienie na dachu blaszanym gołębników ma wpływ na szybkie niszczenie pokrycia, w związku z odchodami chemicznymi ptaków (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów).

Zaniedbania podczas konserwacji

Najczęstszą przyczyną tworzenia się zacieków, powodujących gnicie deskowania są zaniedbania związane z konserwacją. Blacha poruszana w związku ze zmianami temperatur powoduje często, że szwy pękają i trzeba je odpowiednio zalutować. Także brak izolacji między podłożem cementowym a blachą cynkową przyczynia się do szybszych zniszczeń. Odizolowanie ich od siebie np. przy pomocy papy smołowej przedłuża wielokrotnie użyteczność blaszanego pokrycia. Należy jednak mieć na uwadze, że blacha musi mieć swobodny przepływ powietrza z dwóch stron (pytania na egzamin ustny do uprawnień). Zawilgocenie poddasza związane z brakiem przewiewności także wpływa na szybsze zużywanie się pokrycia dachowego.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com