Pale fundamentowe w mostowych obiektach
Projektowanie palowych fundamentów odbywać się powinno w oparciu o dokładnie przeprowadzone badania gruntowego podłoża. Poza tradycyjnymi wierceniami wykonać należy koniecznie specjalistyczne badania in situ, a przede wszystkim statyczne sondowania CPT. Dąży się jednak do tego, aby wykazywały one obligatoryjność podczas projektowania palowych fundamentów. Metody związane z obliczaniem nośności oraz z prognozowaniem charakterystyki, jak współpracuje pal z gruntem opiera się o wyniki tych badań. Podczas tworzenia projektu fundamentów pali mostowych podpór w praktyce wykorzystuje się metodę obliczeniową sztywnego oczepu.(uprawnienia budowlane)
Mostowy beton w palach
Wykorzystanie mostowego betonu w palach opartego na łamanym kruszywie jest nieuzasadnionym działaniem. Zazwyczaj zlokalizowane są one w całości w gruncie, poniżej strefy przemarzania. Nie są one w związku z tym narażone na atmosferyczne czynniki, tak jak np. elementy nadziemne wiaduktów czy mostów. W przypadku mostowych obiektów stosuje się zbrojone pale w związku z poziomymi siłami i ze zginaniem się pali. Powstaje w tym miejscu często dyskusja, czy na całej długości potrzebne staje się zbrojenie. Dopuszczalne jest jego skrócenie, ale należy fakt ten oprzeć o obliczenia, jakie wykonuje się równorzędną bądź uogólnioną metodą. Niekiedy są przypadki pali, a w zasadzie niezbrojonych kolumn, które mogą być one jednak traktowane tylko jako wzmacniające podłoże gruntowe elementy oraz powodujące redukcję osiadania. Tego rozwiązania nie powinno się stosować jednak, kiedy w podłożu są organiczne grunty albo grunty słabonośne. (uprawnienia budowlane segregator)
Obliczenia metodą sztywnego oczepu
Metodę sztywnego oczepu stworzono jeszcze w czasach, kiedy nie znano komputerowych technik. Uproszczenia miały pozwolić rozwiązać obliczenia za pomocą analitycznych metod. W tej metodzie wyniki z obliczeń odbiegały znacznie od faktycznego stanu. Nie dostarczały one informacji o zginających momentach w palach i o przemieszczaniu fundamentu. Stosując tą metodę nie można stwierdzić, czy potrzebne są ukośne pale oraz jaka jest wymagana wielkość zbrojenia. Z tego też względu już od przeszło 30 lat funkcjonuje uogólniona metoda. Pozbawiona jest ona pojawiających się w poprzedniej metodzie mankamentów. Komputerowe aplikacje, jakie są obecne dostępnie pozwalają sprawnie przygotować dane i wykonać obliczenia.. (uprawnienia budowlane cena)
Wykonywanie pali
Zasady związane z wykonywaniem pali w danych technologiach ujęte są w stosownych normach. Każda z pali powinna mieć udokumentowaną metrykę. Poza danymi ogólnymi powinna ona zawierać wyniki z elektronicznego monitoringu, jaki ujmuje wiele parametrów związanych z wykonaniem. Odpowiednie wykonanie pala wiąże się z zachowaniem technologicznych reguł. Niekiedy z pozoru niewielkie technologiczne detale znacząco wpłynąć mogą na jakość pali. Przy mostowych obiektach pale muszą posiadać minimalną klasę betonu na poziomie C20/25 oraz wodoszczelności W6. Kiedy występuje podwyższona agresywność gruntowego podłoża klasa wodoszczelności powinna wynosić W8. (uprawnienia budowlane testy)