fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Oświetlenie vs warunki pracy

Wszelkie prace biurowe w XXI wieku opierają się na obsłudze komputerów oraz innego rodzaju sprzętów elektronicznych. Pracownicy spędzają osiem godzin (lub więcej) wpatrując się  ekrany, które same w sobie męczą ich wzrok. Dobór odpowiedniego oświetlenia powinien nie tylko estetycznie wyglądać oraz rozświetlać pomieszczenie. Ważne jest również ustawienie wszelkich lamp tak, aby zapewnić wygodę pracownikom. To zwiększa ich efektywność pracy, pozwala bardziej się skupić i zmniejsza problemy ze wzrokiem czy zdrowiem. (uprawnienia budowlane program)

Oświetlenie w biurach
Oświetlenie w biurach

Normy prawne

Według PN-EN 12464-1:2012 Światło i oświetlenie. Oświetlenie miejsc pracy. Część 1: Miejsca pracy we wnętrzach. Występują następujące normy:

Równomierne rozłożenie oświetlenia:

  1. W obszarze zadania nie mniejsze niż 0,60;
  2. W obszarze bezpośredniego otoczenia niż mniejsze niż 0,40;
  3. Obszar tła i strefy komunikacji, nie mniejsze niż 0,10.

Eksploatacyjne natężenie światła:

  1. W obszarze zadania 500 lx (miejsce klawiatury czy dokumentów);
  2. W obszarze bezpośredniego otoczenia 300 lx (wszelakie drukarki, skanery itp.).

Ujednolicona ocena oświetlenia (UGR) nie może być większa niż 19.

Wskaźnik oddawania bartw nie powinien być mniejszy niż 80. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Barwa światła

Parametrem, który nie jest ustalony przez żadne normy prawne, jest temperatura barwowa. Przez lata w biurach używało się świetlówek. Ich temperatura wynosiła około 4000K. Uznaje się, że ta wartość jest odpowiednia do chronienia wzroku pracowników. Nawet podczas dużego natężenia różnymi bodźcami, które dochodzą z różnorodnych sprzętów elektronicznych. (program egzaminu na uprawnienia)

Obecnie coraz więcej firm stawia na źródła LED. Zapewniają one znacznie mniejsze koszty eksploatacji. W ich przypadku powinno jednak stosować się ciepłe barwy, o wartościach 2700-3000K.

Światła LED

W przypadku postrzegania źródeł LED należy zastanowić się na barwą światła. W przypadku zimniej (większej już 3000K) może ona utrudniać pracę. Takie światło bowiem zmniejsza komfort, samopoczucie, wpływa na zmęczenie oczu, a nawet może powodować uczucie dyskomfortu. Przez to część pracowników może zmniejszyć swoją efektywność, a nawet mieć mniejsze bądź większe problemy zdrowotne. (segregator egzamin ustny uprawnienia)

Dodatkowo warto zaznaczyć, że wszelkie oświetlenia oraz sprzęty elektroniczne, powinny charakteryzować się jak najniższą ilością składową światła niebieskiego. To bowiem wpływa na hamowanie wydzielania melatoniny. Co za tym idzie, wpływa zarówno na fizyczną, jak i psychiczną część organizmu. Warto dać o to, aby pracownicy czuli się dobrze, to zwiększy ich efektywność pracy. (uprawnienia budowlane 2021)

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com