fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Oświetlenie miejsc pracy i terenu budowy

Oświetlenie miejsc pracy i terenu budowy.

Sposób oświetlenia miejsca pracy ujmuje się w polskich normach. Zależnie od potrzeb, rodzaj i metoda oświetlenia  miejsca pracy wymaga innego oświetlenia. Jest wiele czynników, jakie są brane pod uwagę przy doborze oświetlenia. Zależą one od czynności, pomieszczenia jaką się wykonuje, warunków doświetlenia naturalnego, lecz jednym z najważniejszych czynników jest komfort użytkownika. Ważny jest również dobór źródła światła, który może wpływać korzystnie, jak i również niekorzystnie na bezpieczeństwo i komfort pracy na danym stanowisku.

Oświetlenie miejsc pracy
Oświetlenie miejsc pracy

Kryteria oświetlenia miejsca pracy:

Rodzaj oświetlenia (bezpośrednie/ pośrednie) jest to pierwszy czynnik jaki bierze się pod uwagę przy doborze oświetlenia. Oświetlenie bezpośrednie ukierunkowuje promienie świetlne przez dobór odpowiedniej oprawy oświetleniowej (nieprzezierna). Oświetlenie pośrednie wykorzystuje przezierność oprawy oraz odbicie się promieni świetlnych od innych przedmiotów, przez co stosowane jest do oświetlenia ogólnego.

Natężenie oświetlenia jest to poziom i rozkład oświetlenia w polu widzenia człowieka jest bardzo ważny. Decyduje o dokładności doświetlenia miejsca pracy. Jednostką natężenia światła jest Lux (lx)

Barwa światła- jest to główny czynnik wpływający na komfort pracy. Kolor najbardziej komfortowy dla oka to odcienie żółci zbliżonej do barwy promieni słonecznych. Nie w każdych jednak warunkach pracy stosuje się taką barwę. Jednostką barwy światła jest Kelwin (K)

Migotanie światła- źródła światła mogą wykorzystywać promienie ciągłe bądź zmienne. Promienie zmienne mogą wywoływać fizjologiczne skutki uboczne, np. bóle głowy, a także może wpływać na bezpieczeństwo miejsca pracy, głównie przy maszynach obrotowych. W takim przypadku gdy częstotliwość migotania światła pokryje się z częstotliwością ruchu maszyny. Cdaje to efekt postoju maszyny i jej elementów (efekt stroboskopowy)

Równomierność oświetlenia- określa stosunek minimalnego natężenia oświetlenia w stosunku do średniego oświetlenia danej powierzchni

Olśnienie- jest to stan w procesie widzenia, który polega na zmniejszeniu zdolności rozpoznawania obiektów poprzez nadmierną luminację (odbijanie promieni świetlnych). Efekt ten ogranicza się lub niweluje dla komfortu i bezpieczeństwa pracy.

O doborze oświetlenia decydują głownie architekci. Są to osoby kompetentne w tym zakresie, ponieważ na swoim egzaminie z uprawnień budowlanych musieli wykazać się tą wiedzą.

Podsumowanie

Wymagania dotyczące oświetlenia miejsca pracy są określone normą, aby poprawić bezpieczeństwo i komfort pracy. Każdy budynek zakładu pracy przechodzi kontrolę i odbiór również oświetlenia.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com