Optymalne efekty związane z prefabrykacją
Jednym z ważnym utrudnień przy osiągnięciu optymalnych efektów przy prefabrykacji jest niedostateczna liczba bądź brak technologicznych linii w wytwórniach prefabrykatów. Każda z technologii wymaga użycia innych, specjalnie dopasowanych mechanicznych urządzeń oraz maszyn (uprawnienia budowlane). Produkcja takich maszyn i urządzeń jest bardzo ważnym i pilnym zadaniem dla naszego maszynowego przemysłu.
Nowe mechaniczne typy urządzeń
Ważne jest uruchomienie produkcji nowych mechanicznych urządzeń do przewozu oraz transportu prefabrykowanych elementów (testy uprawnienia budowlane). Także place budowy muszą wyposażone być w mechaniczny sprzęt, który stosuje się przy montażu prefabrykowanych budynków. Potrzebne są także zmechanizowane urządzenia do wykonywania wykończeniowych prac. Zwykłe rodzaje dźwigów oraz mechanicznych urządzeń występujące normalnie na wyposażeniu każdej budowy, w tradycyjnej formie nie wystarczają. Czasami także nie nadają się zupełnie do montażu prefabrykowanych konstrukcji średnio i wielkowymiarowych elementów. Ma to związek z tym, że rzadko występuje dźwig, który przekracza 1 tonę.
Skomplikowane konstrukcje form
Chcąc uzyskać duży stopień dokładności stosuje się często formy, mające skomplikowaną konstrukcję (program egzamin uprawnienia 2021). Przypominają one bardziej maszyny niż zwykłe formy. W prefabrykowanych budynkach stosuje się najczęściej przegubowe złącza albo półsztywne. W ten sposób jednak nie osiąga się przestrzennej sztywności budynku, jaką można uzyskać np. w szkieletowych żelbetowych budynkach, które są wykonane w deskowaniu. Jeśli chcemy osiągnąć sztywność przestrzenną taką samą jak przy monolitycznych budynkach, stosuje się w tym celu sztywne złącza. Dają one monolityczne współdziałanie elementów prefabrykowanej konstrukcji. Rozwiązanie z zastosowaniem tych złączy nie jest trudne ale wpływa na wzrost kosztów, większe zużycie materiałów i przedłużenie ogólnego czasu montażowego.
Wymiarowe odchylenia oraz tolerancje
Ważny warunek, jaki decyduje o jakości i prawidłowości wykonania prefabrykowanych budowli jest wymiarowa dokładność prefabrykatów (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Różnice oraz odchylenia w wymiarach prefabrykowanego obiektu, które są spowodowane wymiarową niedokładnością montowanych elementów, nie można wyrównywać grubością spoin, tak jak w przypadku murowanych budynków. Niedokładna wielkość wynosząca kilka do kilkunastu centymetrów w wymiarze budynku o tradycyjnej konstrukcji nie ma praktycznie żadnego wpływu na wykonanie oraz nośność danego budynku. Inaczej wygląda sytuacja w prefabrykowanych budynkach, ponieważ zbyt duże wymiarowe odchyłki mogą uniemożliwić montaż konstrukcji albo budynku. W innym przypadku powoduje to konieczność wykonania dodatkowych kosztownych robót. Wykonanie prefabrykatów z milimetrowymi tolerancjami jest trudne, gdyż pomimo zachowania odpowiedniego technologicznego reżimu trzeba także zastosować kosztowne i sztywne metalowe formy. Jest to towar deficytowy.