fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Optymalne efekty związane z prefabrykacją

Jednym z ważnym utrudnień przy osiągnięciu optymalnych efektów przy prefabrykacji jest niedostateczna liczba bądź brak technologicznych linii w wytwórniach prefabrykatów. Każda z technologii wymaga użycia innych, specjalnie dopasowanych mechanicznych urządzeń oraz maszyn (uprawnienia budowlane). Produkcja takich maszyn i urządzeń jest bardzo ważnym i pilnym zadaniem dla naszego maszynowego przemysłu.

efekty związane z prefabrykacją

Nowe mechaniczne typy urządzeń

Ważne jest uruchomienie produkcji nowych mechanicznych urządzeń do przewozu oraz transportu prefabrykowanych elementów (testy uprawnienia budowlane). Także place budowy muszą wyposażone być w mechaniczny sprzęt, który stosuje się przy montażu prefabrykowanych budynków. Potrzebne są także zmechanizowane urządzenia do wykonywania wykończeniowych prac. Zwykłe rodzaje dźwigów oraz mechanicznych urządzeń występujące normalnie na wyposażeniu każdej budowy, w tradycyjnej formie nie wystarczają. Czasami także nie nadają się zupełnie do montażu prefabrykowanych konstrukcji średnio i wielkowymiarowych elementów. Ma to związek z tym, że rzadko występuje dźwig, który przekracza 1 tonę.

Skomplikowane konstrukcje form

Chcąc uzyskać duży stopień dokładności stosuje się często formy, mające skomplikowaną konstrukcję (program egzamin uprawnienia 2021). Przypominają one bardziej maszyny niż zwykłe formy. W prefabrykowanych budynkach stosuje się najczęściej przegubowe złącza albo półsztywne. W ten sposób jednak nie osiąga się przestrzennej sztywności budynku, jaką można uzyskać np. w szkieletowych żelbetowych budynkach, które są wykonane w deskowaniu. Jeśli chcemy osiągnąć sztywność przestrzenną taką samą jak przy monolitycznych budynkach, stosuje się w tym celu sztywne złącza. Dają one monolityczne współdziałanie elementów prefabrykowanej konstrukcji. Rozwiązanie z zastosowaniem tych złączy nie jest trudne ale wpływa na wzrost kosztów, większe zużycie materiałów i przedłużenie ogólnego czasu montażowego.

Wymiarowe odchylenia oraz tolerancje

Ważny warunek, jaki decyduje o jakości i prawidłowości wykonania prefabrykowanych budowli jest wymiarowa dokładność prefabrykatów (akty zgodnie z wykazem Izby Inżynierów). Różnice oraz odchylenia w wymiarach prefabrykowanego obiektu, które są spowodowane wymiarową niedokładnością montowanych elementów, nie można wyrównywać grubością spoin, tak jak w przypadku murowanych budynków. Niedokładna wielkość wynosząca kilka do kilkunastu centymetrów w wymiarze budynku o tradycyjnej konstrukcji nie ma praktycznie żadnego wpływu na wykonanie oraz nośność danego budynku. Inaczej wygląda sytuacja w prefabrykowanych budynkach, ponieważ zbyt duże wymiarowe odchyłki mogą uniemożliwić montaż konstrukcji albo budynku. W innym przypadku powoduje to konieczność wykonania dodatkowych kosztownych robót. Wykonanie prefabrykatów z milimetrowymi tolerancjami jest trudne, gdyż pomimo zachowania odpowiedniego technologicznego reżimu trzeba także zastosować kosztowne i sztywne metalowe formy. Jest to towar deficytowy.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com