Opaska dookoła budynku zapewnia porządek wokół ścian. Dzięki niej teren na naszej działce jest zadbany i wygląda schludnie i czysto. Ale to nie jedyne zalety opaski. Przede wszystkim opaskę należy wykonać dla zapewniania izolacji ścian domu przed wilgocią. (uprawnienia budowlane egzamin) Gdy tego nie zrobimy, lecz zasadzimy trawę i krzewy wokół muru, możemy zaszkodzić izolacji budynku. Na trawie przez długi czas utrzymuję się rosa, natomiast korzenie krzewów po jakimś czasie będą wrastać w mury co będzie powodować niszczenie izolacji fundamentów. (uprawnienia budowlane przepisy) Dlatego należy pamiętać, że wykonanie opaski jest bardzo ważnym elementem zaraz po wybudowaniu domu. Prace takie jak budowa schodów, chodnika czy wjazdu do garażu powinny być poprzedzone wykonaniem elewacji budynku oraz opaski, ponieważ te dwa ostatnie zadanie są priorytetem.
Jak wykonać opaskę wokół budynku?
Opaska wokół budynku będzie trwała jeżeli grunt wokoło fundamentów będzie dobrze zagęszczony. Aby dobrze przygotować teren pod opaskę, należy również usunąć humus. Jest to konieczne ponieważ humus ciężko zagęścić, a dodatkowo chłonie wodę przez co długo utrzymuje wilgoć, a to z kolei wpływa negatywnie na ściany budynku znajdujące się tuz pod opaską. Humus można zastąpić żwirem który będzie miał właściwości filtracyjne. (uprawnienia architektoniczne)
Grubość warstwy żwiru będzie zależna od wykończenia opaski. Warto wykonać prosty rachunek który wykaże jak uzyskać opaskę na właściwym poziomie. Jeżeli wokół domu planujemy wyłożyć kostkę, należy przyjąć że grubość humusu ma około 20cm i od tej wartości odjąć miejsce na kostkę czyli 6 cm bo taka powinno się zastosować oraz około 5 cm na piasek który będzie stanowił podsypkę.
Spadek poziomu opaski
Należy pamiętać aby opaska została wykonana ze spadkiem od ścian budynku. Poziom ten uzyskamy gdy odpowiednio uformujemy spadek i zagęścimy ziemię lub na końcu przy odpowiednim ułożeniu nawierzchni. Spadek powinien mieć około 2%. (uprawnienia budowlane elektryczne) Chociaż wartość ta wydaję się znikoma, spadek taki będzie znaczący dla odpowiedniego odprowadzenie wody od ścian budynku.
Dylatacja między ścianami budynku, a opaską
Przy wykonaniu opaski musimy pamiętać by zapewnić odpowiednią dylatacje ze ścianami budynku. Jest to niezbędne, ponieważ podczas mrozów opaska będzie pracować i zacznie napierać na warstwę izolacji budynku i ją niszczyć. Dlatego dylatacja ma zapewnić miejsce dla ruchu opaski pod wpływem temperatury. Wystarczy wykonać ją na grubość około 2 cm. (segregator uprawnienia budowlane) Szczelinę można dodatkowo wypełnić piaskiem lub styropianem. Dylatacje można również zrobić z dwóch warstw papy. Wysokość cokołu zależy od materiału użytego do wykończenia opaski. Jeżeli wykonamy ja z twardej powierzchni takiej jak kostka, cokół powinien być pół metrowy, natomiast w przypadku żwiru wystarczy zrobić go na 30 cm.