Oparcia płytowe
Chcąc zwiększyć szerokość oparcia płyt na płytowych ścianach i polepszyć warunki oparcia należy zastosować górne poszerzenie ściennej płyty, zastosować na obwodzie mijankowy wykrój, albo innego rodzaju stalowe lub żelbetowe łapy. Ich wysokość powinna wynosić tyle samo lub mniej niż wysokość stropu (uprawnienia budowlane).
Co jeżeli szerokość podporowych ścian jest za mała?
Gdy szerokość podporowych ścian jest mała, będziemy mieć do czynienia z niekorzystnymi warunkami dociskowymi w miejscu, gdzie są podparte. Może to spowodować ścięcie skośne podpory. Jeżeli do zbrojonych wzdłuż powierzchni górnej ścian zastosujemy żwirobeton, którego marka nie wynosi mniej niż 140. Długość oparcia może być taka sama jak przy oparciu na żelbetowych elementach. Oparcie stropowych płyt ma miejsce na rozpostartej warstwie cementowej zaprawy, której grubość wynosi 2 cm. Dodatkowo jej wytrzymałość nie jest mniejsza od 50 kG/cm².
Aby zwiększyć wytrzymałość zaprawy można zatopić w niej siatkę z prętów o 1-1-2 mm oraz o oczkach wynoszących 3-4-5 cm (testy 2021 uprawnienia). Jeżeli spoiny będą grubsze, aby uzyskać większą nośność należy ułożyć zbrojenie w postaci wężyka lub siatki z prętów wynoszących 4,5 mm w zaprawie. Przestrzenna praca budynku musi mieć sztywne połączenia tarczowe poziome przy prefabrykowanych stropowych płytach. W ten sposób budynek będzie zdolny do przekazywania poziomych sił, jakie będą na niego oddziaływać, szczególnie w pionowych ściennych przeponach.
Oparcie żelbetowymi trzpieniami
Stosując kanałowe płyty stropowe można oprzeć je, używając do tego żelbetowych trzpieni (program z aktami na uprawnienia budowlane). Takie rozwiązanie nie jest korzystne, patrząc na wykonawstwo. Podczas montażu należy zastosować dodatkowe stemplowania stropów, które są usuwane po osiągnięciu wytrzymałości, jaka jest wymagana przez trzpienie i wieńce betonowe. Patrząc pod kątem statycznym, trzpienie stropowej płyty są po części na podporach utwierdzone.
Wielkoblokowe konstrukcje
Podczas tworzenia wielkoblokowej konstrukcji zespolenie osiąga się za pomocą żelbetowych wieńców (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). W budynkach, gdzie mamy poprzeczny układ zespolenie odbywa się przy pomocy podłużnych spoin albo wieńców na podłużnych poprzecznych ścianach. Ważne są tu także wieńce na usztywniających ścianach równoległe w stosunku do kierunku rozpiętości stropu. Kiedy mamy do czynienia z budynkiem o podłużnym układzie, zespolenia tworzone są przy pomocy obwodowego wieńca, który łączy się poprzecznie podłużnymi spoinami lub wieńcami na usztywniających ścianach. W wielkopłytowych budynkach, gdzie mamy krzyżowy układ, a płyty są wielkości pomieszczenia, jest możliwość zachowania sztywności w całym ustroju. Ustrój ten opiera się o przestrzenną sztywność w poszczególnych prostopadłościennych zestawach. Aby przenieść występujące w stropowej tarczy siły statyczne, pomiędzy prefabrykatami spoiny zalewa się cementową zaprawą, której marka wynosi minimum 30.
Mijankowe lub klockowe kształtowanie się obrzeży płyt sprzyja przenoszeniu się sił statycznych w stropowej tarczy. Można zastosować także inne rozwiązania, np. zaprojektować specjalne żelbetowe złącza albo spawane pomiędzy stropowymi prefabrykatami w ich narożach.