fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Okna aluminiowe

Największą popularnością na rynku cieszą się wciąż okna plastikowe. Coraz więcej inwestorów wybiera jednak okna z PCV i aluminium lub z samego aluminium. Są to dwa zupełnie inne materiały posiadające zarówno wady jak i zalety oraz różne właściwości. Aluminium jest materiałem sztywnym i lekkim oraz odpornym na rdzę. PCV natomiast posiada lepszą izolacyjność cieplną. (uprawnienia budowlane program) 

Okna aluminiowe
Okna aluminiowe

Dobra izolacyjność cieplna

Aktualne wymagania techniczne dotyczące izolacyjności cieplnej wymuszają na producentach okien wprowadzanie nowych rozwiązań. Aby zmniejszyć przenikanie ciepła wprowadzono podział na komory oraz zastosowano szersze ich rozmieszczenie. Dodatkowo wprowadzono przekładki termiczne z tworzyw sztucznych oraz wkłady izolacyjne w celu zredukowania rozszerzalności aluminium pod wpływem temperatury.

Na rynku możemy spotkać profile trzy-, cztero- oraz pięciokomorowe. W komorach profili aluminiowych umieszcza się specjalne wypełnienia termiczne. Izolatory profilowane natomiast zwiększają sztywność profili okiennych. Co więcej stosuje się izolacje z pianki izolacyjnej, aby zminimalizować straty ciepła w miejscu osadzenia szyby. (uprawnienia budowlane segregator )  

Ciepłe okna aluminiowe

Nowoczesne rozwiązania technologiczne sprawiają, iż okna aluminiowe uznawane są za ciepłe okna konkurując ze standardowymi ciepłymi oknami. Dzięki zastosowaniu specjalnych profili aluminiowych spełniają swoją funkcję. Do wybory mamy dwa rodzaje technologii. Pierwsze oparte na profilach zimnych. Stosuje się je do montażu wewnętrznych oraz zewnętrznych. Zazwyczaj w konstrukcji nie wymagającej izolacji tj. zabudowy balkonów lub ścianki działowe. Drugie zaś na tzw. profilach ciepłych. Okna aluminiowe mają izolowane termicznie profile, zabezpieczone są uszczelkami, materiałem izolacyjnym oraz specjalnymi przekładkami. (uprawnienia budowlane)

Energooszczędne okna aluminiowe

Energooszczędne okna aluminiowe spełniają najwyższe kryteria dzięki izolowanym profilom oraz ciepłym ramkom. Standardowo tzw. pakiety dwuszybowe wypełnia się argonem lub ewentualnie kryptonem. Obecnie stosuje się bardzo duże przeszklenia, przy których izolacyjność termiczna ma duże znaczenie.  Standardowe okna aluminiowe powinny posiadać współczynnik przenikania ciepła na poziomie Uw = 0,8 W/(m2.K. Najcieplejsze z nich natomiast  Uw = 0,53 W/(m2.K. Na powyższe wartości mają wpływ zarówno ich parametry techniczne jak również rozmiar okna. Z zasady, im większe okno, tym większy udział szyby. Co przekłada się na korzystniejszą wartość współczynnika.  (uprawnienia budowlane 2022) 

Okna wielkogabarytowe

Ważnym elementem podczas montażu okien wielkogabarytowych z otwieranymi skrzydłami jest próg, czyli dolny element całej konstrukcji. Okna takie zazwyczaj montuje się przy balkonach lub tarasach. Aby zwiększyć komfort użytkowania stosuje się tzw. okna bezprogowe lub z bardzo niskim progiem. Dzięki zastosowaniu specjalnej konstrukcji zapewnione jest odpowiednie odprowadzenie wody na złączeniu podłoża z ościeżnicą. Producenci oferują nam również okna przesuwne. Ich progi posiadają zazwyczaj wielokomorową budowę, która zapewnia mniejszy przepływ ciepła. Można je również zabezpieczyć dodatkową izolacją termiczną.

Nowoczesne profile okienne

Zazwyczaj profile okienne mają tzw. spadek i posiadają okapnik na odprowadzanie wody opadowej. W nowoczesnych konstrukcjach architektonicznych eliminuje się wystające progi lub inne elementy konstrukcyjne. Nie tylko wizualny efekt ma tu znaczenie. Ważne jest bezpieczeństwo dzieci oraz osób starszych lub niepełnosprawnych.

W oknach typu przesuwnego mamy do wyboru różne progi pod względem konstrukcyjnym. W aluminiowych drzwiach tarasowych jednoskrzydłowych możemy zastosować próg typu Monorail. Jeśli zaś skrzydeł będzie więcej, zwiększy się głębokość zabudowy ościeżnic, wówczas możemy zastosować progi dwu lub wielokrotne. Do wyboru mamy też progi z odwodnieniem czyli rynną, progi szczelinowe oraz progi zero. W takiej konstrukcji ościeżnica zostaje wpuszczona w podłogę i ukryta pod warstwą wykończeniową.  (uprawnienia budowlane kontakt) 

Ze względu na szeroki wybór różnych rozwiązań zdecydowanie się na określony wybór okien może być trudny. Oczywiście najważniejszą cechą okien jest chronienie przed zewnętrznym chłodem (nauka do uprawnień budowlanych). Aby okna były idealne pod względem technicznym w trakcie budowy domu warto połączyć profil zimny i ciepły w jedną całość. Wyłącznie stosując okna aluminiowe możemy czerpać korzyści z takiego połączenia.

Profil zimny i ciepły

Ww. profil jest w całości wykonany z aluminium, co wiąże się z niską izolacyjnością takiego rozwiązania. Jeżeli zatem potrzebujemy prostych okien, które spełniają swoje zadania warto zamontować je na przykład w biurze. Istotnie takie okna nie zapewniają stuprocentowej ochrony przed chłodem, ponieważ posiadają tylko jedną komorę (program na uprawnienia budowlane). W związku z tym, jeżeli montujemy okna w domu, wówczas profil zimny warto połączyć z ciepłym, aby nie tracić ciepła i nie wychładzać domu. Godnym uwagi jest również fakt, że połączenie obu profili pozwala uzyskać bardzo szczelne, dwu lub trzykomorowe okna.

Montaż okien – zadanie dla fachowca

Powyższe rozwiązanie łączenia profilu zimnego i ciepłego pozwala uzyskać złożoną konstrukcję, która spełnia swoją funkcję (program egzamin uprawnienia 2019). Należy jednak pamiętać, aby montaż okien zlecić osobom z uprawnieniami budowlanymi i doświadczeniem. Bezsprzecznie tylko fachowcy szybko uporają się z montażem, dzięki czemu okna będzie można natychmiast używać.

Aspekty wizualne i techniczne okien aluminiowych

Godnym uwagi jest fakt, że ww. okna są bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym. Osoby, które cenią sobie oryginalność mają możliwość zastosowania różnorodnych kształtów takich okien. Okna aluminiowe nie mają zespolonych konstrukcji i są połączone tylko jedną ramą. W związku z tym są bardziej wytrzymałe na wszelkie uszkodzenia mechaniczne (więcej ciekawostek znajdziesz na naszym blogu). Jest to niezwykle ważne w przypadku naruszenia konstrukcji sprawiając, że w razie potrzeby wymieniamy wyłącznie jeden element.

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com