Najważniejsza właściwość ogrzewania domu w budynku jednorodzinny to ekonomika jego użytkowania. Ogrzewanie powinno być wykonane w taki sposób aby nie zjadało oszczędności mieszkańców. Dlatego też warto zastanowić się nad tym wyborem aby nie przepłacać. O tym jaki rodzaj ogrzewania wybrać nalezy pomyśleć już na etapie projektowania, Czy mają to być odnawialne źródła, czy ogrzewanie miejskie gazowe, a z może indywidualny piec?
Ekonomika ogrzewania
Czy lepiej wykonać droższą instalację i później oszczędzać na użytkowaniu podczas eksploatacji domu? A może nasz dom będziemy chcieli zaraz sprzedać i warto oszczędzić na samym jego wybudowaniu? Z tym pytaniem boryka się nie jeden wykonawca, deweloper i mieszkaniec.
Od tego jaki rodzaj ogrzewania wybierzemy będzie zależała wysokość naszych rachunków. Nie warto jedna oszczędzać kosztem prawidłowości ogrzewania domu. Nie chcemy bowiem później dogrzewać się dodatkowymi piecykami elektrycznymi bo to zupełnie straci sens wykonania nowej instalacji.
Jak projektować ogrzewanie domu jednorodzinnego?
Po pierwsze weź pod uwagę jak duży jest obiekt. Warto zastanowić się nad tym w jakiej technologii jest wybudowany. Czy jest to dom dobrze zaizolowany od zewnątrz? Jaka jest grubość izolacji? Czy jest to styropian czy wełna? Jakie właściwości ma ten materiał? W jaki sposób wykonana jest izolacja dachu i poddasza?
Podstawowym rodzajem ogrzewania jest skorzystanie z tego co daje nam miasto – czyli ogrzewani miejskie. Mimo, iż elektrociepłownia zwykle kojarzy nam się z ogrzewaniem mieszkań w bloku to możemy ją wykorzystać również jako zasilenie domów jednorodzinnych. Skorzystanie z takiego wyjścia to przede wszystkim wygoda. Nie musimy przy tym bowiem martwić się o usuwanie popiołu z pieca, dokładanie do pieca czy też doglądania i konserwacji urządzeń grzejnych.
Sposoby ogrzewania domu jednorodzinnego
Osoby które boją się instalacji gazowych, ze względu na przypadki wybuchu gazu o których słyszymy w telewizji i radiu dobrym rozwiązaniem będzie wybór ogrzewania elektrycznego. W tej sytuacji nie martwimy się o obecność spalin czy ryzyko wybuchu. Jest jednak jedno poważne ale. Koszt eksploatacji będzie stosunkowo wysoki. Zwłaszcza że ceny energii elektrycznej stale rosną. Z tego rozwiązania korzystają zwykle osoby mieszkające w miejscach gdzie doprowadzenie gazu jest problematyczne.
Ogrzewanie gazowe daje możliwość wyboru gazu ziemnego lub płynnego. Gaz ziemny ma w zasadzie jedynie zalety. Jeśli mamy już możliwość połączenia danego obiektu z instalacją gazową to wydaje się zasadne skorzystanie z tej możliwości. Należy jednak pamiętać że samo podłączenie się do instalacji gazu miejskiego również nie jest tanie. Gaz płynny używany jest w kotłach grzewczych, niemalże identycznych jak te do gazu ziemnego.
Co wiemy o ogrzewaniu kominkowym? Kominek zwykle kojarzy nam się z elementem dekoracyjnym w domach. Wygląda ładnie, estetycznie, dodaje przytulnego charakteru obiektu i niesamowity klimat. Jednocześnie jest tanim źródłem ciepła. Ogrzewanie drewnem przy dzisiejszych cenach gazu jest niemal o połowę tańsze niż ogrzewanie gazowe gazem ziemnym. Ten natomiast jest tańszy od oleju opałowego czy gazu płynnego. Zastosowanie kominka ma jednak wady. Jeśli stosujemy kominki tradycyjne, czyli te z otwartym paleniskiem to duża część ciepła może ulatywać przez komin.
Kolejnym rozwiązaniem i źródłem ciepła w domach jednorodzinnych są kotły na paliwo stałe. W tym przypadku mamy wiele dostępnych źródeł jako paliwo stałe. Może to być miedzy innymi węgiel kamienny. Ma on wysoką wartość opałową. Jest też łatwo dostępny w Polsce. Jego cena nie zaskakuje. Stać nas na niego. Kolejne jest drewno opałowe. Jest to rozwiązanie ekologiczne. Jednocześnie jest trudniejsze do pozyskania. Biomasa to pozostawione na powierzchni chwasty, pozostałości po żniwach, czy zielony nawóz. Tego rodzaju źródło ciepła można spalać w sposób ekologicznie bezpieczny. Często też możesz usłyszeć o ekogroszku. Jest on bardzo popularny na chwilę obecną w Polsce. Stał się alternatywą dla ogrzewania gazowego. Jest droższy niż miał, jednak czystość kotłowni jaką zapewnia ten materiał daje mu pewną przewagę.