fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Odzyskiwanie energii ze ściekowych osadów

Proces odzyskiwania energii z osadów ściekowych może odbywać się poprzez pirolizę. Taki endotermiczny proces konwersji termicznej realizuje się zwykle przy temperaturze wynoszącej od 300 do nawet 900°C. Ściekowe osady w środowisku, gdzie nie ma tlenu albo jest jego niewielka ilość przeobrażają się w gaz oraz w pirolityczny koks. Udział w tym danych produktów oraz ich jakościowy skład jest zależny przede wszystkim od warunków, w jakich prowadzi się proces. Należą do nich takie czynniki, jak temperatura, ciśnienie, czas związany z reakcją, czy charakterystyka przekształcanych ścieków osadowych. Niezależnie jednak od warunków, w jakich przeprowadza się proces, największym udziałem w końcowym produkcie jest ciekła frakcja. (uprawnienia budowlane kontakt)

Odzyskiwanie energii ze ściekowych osadów
Odzyskiwanie energii ze ściekowych osadów

Wyzwanie związane z odzyskiwaniem energii

Dużym wyzwaniem jest odzyskanie energii z osadów ściekowych, w związku z przepisami związanymi ze środowiskiem, które są coraz bardziej restrykcyjne. Wybór odpowiedniej metody związanej z odzyskiwaniem energii powinien być podejmowany indywidualnie. Musi on także uwzględniać dogłębną analizę środowiskową, ekonomiczną oraz techniczną. Na ten moment najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie technologii metanowej fermentacji. Fermentacja metanowa w odróżnieniu od innych technik związanych z odzyskiwaniem energii ze ściekowych osadów, może zastosowana zostać dla surowców, których uwodnienie wynosi powyżej poziomu 60%. To sprawia, że nie wymaga ona skomplikowanych przygotowań wstępnych wsadu, jak ma to miejsce w przypadku zastosowania innych metod. (uprawnienia budowlane 2022)

Piroliza niskotemperaturowa

Podczas termicznego przekształcania ściekowych osadów stosuje się niekiedy niskotemperaturową pirolizę.  (uprawnienia budowlane program)  Ma to miejsce w związku z wysoką produkcją ciekłej frakcji oraz z minimalizacją ewaporacji ciężkich rodzajów metali. Każdy produkt powstały z pirolizy można wykorzystać w celu produkowania ciepła oraz elektrycznej energii. Ciekła frakcja dodatkowo może być stosowana w celu wyprodukowania paliwa, kiedy np. biowęgiel stosuje się jako adsorbent w celu usuwania organicznych oraz nieorganicznych zanieczyszczeń pochodzących np. z ścieków. Może on także stanowić środek, który będzie kondycjonować glebę, albo też wykorzystać go można do sekwestracji węgla.(segregator egzamin ustny uprawnienia)

Odzyskiwanie energii ze ściekowych osadów poprzez zgazowanie

W raz z zachodzącym procesem w temperaturze wynoszącej od 700 do 1400°C zachodzi wiele chemicznych i termochemicznych przemian, podczas kontaktu materiału, jaki jest przekształcany ze zgazowującym środkiem. Główny produkt w całym tym procesie to gaz, a dokładniej tzw. syngaz. Na jego jakość wpływa zastosowany czynnik zgazowujący w procesie, typ stosowanego reaktora, parametry związane z procesem czy charakterystyka paliwa. Gaz można stosować w celu wytworzenia ciepła bądź pary, jako opałowy rodzaj gazu, do produkowania wodoru czy jako substytut ziemnego gazu. Wykorzystanie go w paliwowych ogniwach wymaga tego, aby zmniejszyć w nim węglowodorową zawartość, pozostałości smoły przy zmaksymalizowaniu produkowania wodoru. Takie działania wymagają podwyższenia całkowitej temperatury w procesie do 900°C.(program egzaminu na uprawnienia

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com