fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Odstrzał kamiennych materiałów

Odstrzał kamiennych materiałów

Aby oderwać część skały od masywu przy pomocy odstrzału, materiał wybuchowy umieszcza się w przygotowanych wcześniej komorach albo otworach (egzamin na uprawnienia budowlane). Dużo rzadziej wykorzystuje się do tego celu szczeliny. Otwory wywierca się w najkorzystniejszej powierzchni, aby oderwać daną bryłę. Pionowe otwory są dużo bardziej korzystne niż otwory poziome, ponieważ przy poziomych siła związana z wybuchem musi częściowo zużyć się na uniesienie w górę całego ciężaru skały.

kamienne materiały
kamienne materiały

Jak można odłamać znaczną objętość skały?

Chcąc odłamać znaczną objętość skały, otwory umieszcza się w szeregu w dużej ilości oraz odpowiednio do konfiguracji tarasów. Kiedy odłamana od skalnego masywu bryła jest duża, aby opłacało się ją podzielić przy pomocy kamieniarskich narzędzi, należy w dalszym ciągu rozsadzać ją przy pomocy wybuchowych materiałów, wiercąc w nich otwory. Taki sposób znajduje zastosowanie przy drogowych materiałach albo przy łamanych kamieniach. W dużych kamieniołomach otwory są wiercone przy pomocy młotków wiertniczych pneumatycznych, które są uruchamiane za pomocą sprężonego powietrza, pod ciśnieniem wynoszącym 5-f-6 at n. Większość z otworów wywierca się na głębokość maksymalną wynoszącą 4,5 m. Używa się tu jednak uruchamiane z trójnogów narzędzia, które wywiercą otwory na głębokość równą IO-T-15m a nawet więcej. Patrząc na linię wskazującą najmniejszy opór t, głębokość jaką ma otwór g wynosi w granicy między 1,5 a 2 t. Chcąc uzyskać większą głębokość otworową ładunek należy podzielić i umieścić na różnych wysokościach danych otworów (program uprawnienia budowlane).

Jak wyglądają odległości dotyczące otworów?

Odległości otworów a, które są w jednym szeregu przy tym samym odstrzale wynoszą 1,5 t (egzamin ustny na uprawnienia budowlane). Ich średnica wynosi najczęściej 4 cm. Jeżeli w takim otworze nie mieszczą się potrzebne materiały wybuchowe, wybuch przeprowadza się od spodu otworu za pomocą małego ładunku z kruszącym materiałem. W ten sposób otrzymuje się otwór o odpowiedniej wielkości, z którego to należy wybrać powstałe okruchy.

Otwory poziome i otwory pionowe

Pionowe otwory są z pewnością najkorzystniejszym rozwiązaniem, kiedy mamy poziome uwarstwienie danej skały. Tu poziome otwory mogą okazać się mało korzystne, gdy skała wykazuje pionowe spękania. W poszczególnych przypadkach korzystne mogą okazać się także ukośne otwory. W niektórych sytuacjach najpierw wykonuje się poziome otwory u podnóży stopni skał. Kolejno odstrzeliwuje się wnękę podłużną, czyli tzw. wdzierkę. Na końcu wywierca się pionowe otwory u góry (uprawnienia budowlane – egzamin).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com