Odpowiednia moc paneli na dom
W przypadku paneli fotowoltaicznych kluczową kwestię odgrywa ich moc. Często wielu z nas nie ma pojęcia, jaką moc powinny mieć panele fotowoltaiczne na ich dachach. Jest ona w pełni zależna od tego, jakie jest zapotrzebowanie na energię elektryczną danego domu oraz z jaką powierzchnią dachu mamy do czynienia. Sprawdźmy więc, jak najprościej określić te parametry. (uprawnienia budowlane segregator)
Planowanie instalacji
Wiele zależy od stylu życia domowników w danym domu, który ma mieć przyłącze fotowoltaiczne oraz od tego, jakie jest wyposażenie domu. Warte podkreślenia jest to, że czteroosobowa rodzina według badań zużywa około 5000 kwH rocznie, co przekłada się nam konkretną ilość paneli fotowoltaicznych. W tym przypadku mielibyśmy do czynienia z około 14 panelami. Łatwo więc oszacować, że dla przeciętnej rodziny takie zapotrzebowanie będzie określać powierzchnia dachu, a dokładnie jej 24 m2. Oczywiście wartości, które podaliśmy powyżej są jedynie orientacyjne. Dokładne analizy i wyliczenia może zapewnić tylko analiza indywidualnych warunków danego domu i parametrów samej instalacji. Najlepszej oszacować to za pomocą bieżących rachunków za prąd. Takie faktury można pobrać w zakładzie energetycznym. Tam zaobserwujemy liczbę kilowatogodzin, która określi nam zapotrzebowanie na prąd co do określonych pór roku. W przypadku fotowoltaiki używa się określenia kWp. Jest to parametr określający wydajność paneli fotowoltaicznych przy standardowych warunkach pomiarowych. Jest to więc ilość energii elektrycznej, jaką będzie w stanie wyprodukować panel bądź całość instalacji fotowoltaicznej. (uprawnienia budowlane 2022)
Powierzchnia
Od powierzchni, na której będą znajdowały się panele fotowoltaiczne zależy naprawdę dużo. Jednak nie zawsze udaje się na ten podstawie dobrze oszacować wszystkie parametry. (uprawnienia budowlane program) Co należy wziąć wówczas pod uwagę? Przede wszystkim potrzebne są plany budowlane określające zapotrzebowanie na wielkości, ale także forma dachu, zacieniające kominy i okna w dachu. Dzięki takim parametrom można określić wielkość instalacji fotowoltaicznej. Warto wziąć także pod uwagę nachylenie dachu. Jeżeli chodzi o obciążenie dachu, jakie może być spowodowane przez panele to około 20 kg/m2. Należy wziąć także pod uwagę inne czynniki dodatkowo obciążające dach takie jak wiatr i śnieg. Najlepszą efektywność pozyskiwania energii z paneli fotowoltaicznych uzyskamy, gdy promienie słoneczne będą padać prostopadle na panele. Warto w tym miejscu podkreślić, że z pewnością nie nadadzą się tutaj dachy płaskie i fasady budynków. Optymalnym kątem jest kąt 35° nachylenia paneli względem poziomu, przy ustawieniu ich w kierunku południowym. W innych kierunkach również działają wydajnie. Dodatkowo należy pamiętać, że na ich wydajność wpływają także sąsiednie budynki, kominy, anteny satelitarne a nawet drzewa. (uprawnienia budowlane kontakt)
Rodzaje
Ogniwa i moduły fotowoltaiczne znacząco różnią się między sobą. Przede wszystkim niektóre mają zupełnie inne technologie wytwarzania oraz różnią się między sobą wydajnością oraz ceną. Jeżeli chodzi o wydajność to za najlepsze uznaje się ogniwa monokrystaliczne, które powstają z monokryształów krzemu i odznaczają się wysoką sprawnością i trwałością. Innym rodzajem ogniw są ogniwa polikrystaliczne, które są tańsze, przy czym jednak mniej wydajne. Wytwarza się je z płytek krzemowych. Oszacowano ich sprawność na około 18%. (program egzaminu na uprawnienia)