Odpowiedni techniczny stan murów licowych
Utrzymanie we właściwym technicznym stanie licowych murów pozwala zabezpieczać je od przenikania wody. Nie dopuszcza się również w ten sposób do subflorescencji. Brak przeprowadzania doraźnych konserwacji oraz zabezpieczania drobnych uszkodzeń prowadzi do tego, że w murze podczas eksploatowania pojawiają się awaryjne stany, efektem których jest subflorescencja. W początkowym czasie funkcjonowania takiego muru przeprowadza się w regularnych odstępach czasu przeglądy. Pozwalają one zidentyfikować pojawianie się ewentualnych uszkodzeń w spoinach i murowych elementach. Jako termin właściwy przeglądu przyjmuje się kwiecień, kiedy to minie przynajmniej siedem dni od bezdeszczowego okresu. (uprawnienia budowlane cennik)
Ekspozycja muru na środowiskowe warunki
Eksponując bezpośrednio licowy mur na środowiskowe warunki, do jakich zalicza się atmosferyczne opady czy wilgotność powietrza zauważa się, że w zimowym okresie większość soli działa jako ciekła faza w przypowierzchniowej warstwie. Można to zauważyć na spoinach, które stają się w zaciemnione. Proces związany z krystalizowaniem soli zauważa się dopiero na przełomie wczesnej wiosny. W czasie pojawiania się pierwotnych wykwitów licowy mur poddaje się regularnie czyszczeniu. Kiedy dojdzie do powstawania ubytków w spoinach należy je niezwłocznie uzupełnić. Zabiegi te powtarza się co roku przez okres pierwszych pięciu lat. Najlepiej, aby miało to miejsce w porze wiosennej, kiedy pojawiają się wysolenia. Gdy na murze występują zabrudzenia usuwa się je wtedy, kiedy elewacyjne cegły są suche. (uprawnienia budowlane program)
Preparaty na wysolenia
Preparaty dostępne na rynku posiadają substancje, które są czynne powierzchniowo. Zwilżają one powierzchnię oraz ułatwiają przenikanie substancji do podłoża. Substancje w połączeniu z wodą wytwarzają pianę. Pozwala to na kontrolę usuwania z muru środka. Spłukiwanie powinno odbywać się do momentu, aż piana zniknie. Po przeprowadzeniu czyszczenia powierzchnię ponownie spłukuje się wodą, rozpoczynając spłukiwanie od góry. Stosując do czyszczenia gorącą wodę można sprawić, że działanie środka będzie bardziej intensywne. Przy czyszczeniu temperatura optymalna murowej powierzchni powinna wynosić na poziomie od +20°C do +25°C. Techniczne instrukcje dopuszczają niekiedy większe temperaturowe zakresy. (uprawnienia budowlane 2023)
Intensywne wykwity
Mając do czynienia z intensywnymi wykwitami na małych obszarach stosuje się metodę odsalana fizycznego. Można w związku z tym na te miejsca nakładać odsalające kompresy, jednak muszą one pozostać na powierzchni zabrudzonej na czas wynoszący minimum 24 godziny. (uprawnienia budowlane segregator) Kiedy wysolenia są bardzo rozległe, można wykonać czyszczenie na mokro przy zastosowaniu chemicznych środków. Takie działanie jest jednak ostatecznością, ponieważ może ono doprowadzić do pojawienia się przebarwień we fugach, a także niekiedy może uszkodzić strukturę cegieł w licowym murze. W związku z tym najbardziej odpowiednimi preparatami są te, które nie zawierają kwasu azotowego ani solnego. Mur czyści się wąskimi pasami w kierunku od dołu ku górze, utrzymując jednocześnie powierzchnię mokrą, jaka znajduje się poniżej czyszczonego obszaru.