Patio to wewnętrzny dziedziniec, który spotykany jest w architekturze portugalskiej, czy hiszpańskiej.
Dzięki temu rozwiązaniu możemy uzyskać trochę intymności, oddzielić się od ruchliwych ulic, czy też wścibskich sąsiadów, jest to zaciszne centrum domu. Można powiedzieć, że miejsce to stanowi mini ogródek, nieco oddzielone na przykład ścianami od otoczenia. Patio powinno być przytulnie, wyposażone i ozdobione różnorodnymi gatunkami roślin. (uprawnienia architektoniczne – egzamin)
Istotną rolę odgrywają duże, panoramiczne okna, które sprawiają, mamy dobrą widoczność na całą przestrzeń i na cały ogródek.
Najpierw należy wszystko dobrze przemyśleć i rozplanować, zmierzyć powierzchnię patio, zrobić szkic oraz wybrać określone elementy wyposażenia. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)
Wybór odpowiedniej aranżacji patio
Pratio powinno być dostosowane swoim wyglądem do pozostałych wnętrz, czyli jeżeli mamy np. minimalistyczny salon, to warto byłoby w tym stylu urządzić patio. Jeżeli wnętrza są bardziej dekoracyjne, tak samo powinniśmy się postarać, by dobrze komponowały się one z patio. Na tej powierzchni są umieszczone meble, warto utworzyć nawierzchnię, która będzie trwała. Rośliny stwarzają przyjemny, miły klimat dla wypoczywających. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Patio wykonane jest również z elementów drewnianych, może posiadać drewniane zadaszenie oraz drewniane bale. Może to być antresola, po której pną się ozdobne rośliny, warto by wszystko było wykonane w sposób estetyczny i dokładny.
Wygodne patio to propozycja, która może posiadać ściany, z utwardzoną nawierzchnią, czyli na przykład wykończona betonem, bądź płytkami, zadaszona bądź posiadająca baldachim. W takim miejscu warto umieścić wygodne meble ogrodowe, które posiadają ozdobne poduszki. Może tu być umieszczony również hamak. Bardzo często można na patio umieścić meble rattanowe, wiklinowe, które dodają uroku i klimatu, niektórzy wyposażają również to miejsce w ozdobne lampki, czy lampiony. (egzamin ustny uprawnienia architektoniczne – pytania)