fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Komin, niezwykle ważna instalacja każdego domu wymaga zatwierdzenia i odbioru przez fachowca z uprawnieniami, nazywanego potocznie kominiarzem. Aby odbiór komina odbył się bez problemów należy zwrócić szczególną uwagę na kilka elementów podczas jego budowy.  (uprawnienia budowlane 2022)

Odbiór komina
Odbiór komina

Fundament komina

Podstawa czyli fundament komina powinna być wykonana z betonu o klasie co najmniej B15. Stosujemy zbrojenia z siatki 20 x 20 cm i prętów średnicy 12 mm. (segregator egzamin ustny uprawnienia) W przypadku gdy komin umieszczamy jest wewnątrz domu jego fundament wymaga jedynie 50 cm głębokości poniżej poziomu posadzki. Jeśli jednak jest to komin zewnętrzny potrzebuje zagłębienia na równym poziomie z ławami fundamentowymi.

Wysokość przewodów kominowych dostosowujemy do jego zakładanej wysokości. Zazwyczaj mają one kształt kwadratu lub prostokąta. Dokładne wymiary kominów przewidziane przepisami możemy znaleźć w warunkach technicznych budynków.(program egzaminu na uprawnienia)

Do łączenia cegieł w trzonie komina powinniśmy zastosować wiązanie pospolite. Cegły układamy na pełnych spoinach pionowych w każdej warstwie oraz całkowicie pokryte kolejną warstwa cegieł. Cegły znajdujące się w ściankach międzyprzewodowych należy osadzić w ściankach leżących do nich prostopadle jednym lub dwoma końcami. Cegły ułamkowe układa się gładką powierzchnią w stosunku do przewodu. (akty prawne uprawnienia budowlane)

Dążymy do jak najmniejszej ilości spoin pionowych. W przypadku ścian przewodów kominowych znajdujących się w ścianach zewnętrznych zakłada się minimum 25 cm grubości. Można też dodatkowo zastosować ocieplenie wełną mineralną.

Przewody kominowe

Najprościej połączyć ścianę i komin gdy jest on wykonany z cegły. Trudniej jest w przypadku kominów murowanych. Łączenia wykonuje się zazwyczaj przy pomocy drutu montowanego w warstwie cegieł albo łączy się kotwami z bednarki o odpowiedniej średnicy. Zagłębienia w ścianie powinny wynosić co najmniej 20 cm.

Przewody kominowe łączy się  w grupy ze względu na oszczędność miejsca, liczby przejść przez dach oraz koszty. Zazwyczaj umieszcza się je w jednym lub dwóch kominach (uprawnienia budowlane kontakt)

Ku górze kieruje się wyloty przewodów spalinowych oraz dymowych. Przewody wentylacyjne oraz ich otwory wylotowe powinny znajdować się w ścianach bocznych części dachu wystającej ponad połać komina.

Kampinosy

Wysokość komina uzależniona jest od warunków technicznych pozwalających na usuwania spalin, dymu i powietrza zapewniającego właściwy ciąg oraz od samej konstrukcji dachu. Kapinosy – jest to kolejny bardzo ważny element  komina. Przed deszczem i śniegiem chroni nas tzw. czapka kominowa. Powinna ona wystawać nieznacznie poza zarys komina tworząc właśnie kampinosy.
Jeśli budynek położony jest w sąsiedztwie wysokich drzew lub na wietrznym terenie zainwestuj w zamontowanie dodatkowo tzw. nasady kominowej aby zapełnić odpowiedni ciąg.

Kolejną istotną kwestią są kołnierze blaszane wokół komina. Ich zadaniem jest osłona przed wodami opadowymi, które mogłyby się dostać do wnętrza domu poprzez szczeliny znajdujące się wokół komina. Należy tez sprawdzić czy trzony kominowe zostały spoinowane lub otynkowane od zewnętrznej strony, aby przewód kominowy nie uległ zniszczeniu.

Kanały wentylacyjne

W pomieszczeniach takich jak kuchnia, łazienka i Wc powinny znajdować się kanały wentylacyjne, aby zapobiegać gromadzeniu się wilgoci oraz innych zanieczyszczeń powietrza.

Poniżej otworu wentylowego komina powinien znajdować się jeden (lub więcej) otwór rewizyjny  zabezpieczony drzwiczkami ogniotrwałymi.

Aby komin pracował efektywnie upewnij się, że posiada odpowiednią wysokość i dostosuj ją do wielkości paleniska. Tzw. czopuch, czyli odcinek przyłącza musi być krótki, najlepiej bez załamań, jeśli to możliwe.

Wyczystka, czyli otwór wycierowy to bardzo ważny element przewodu kominowego. Upewnij się, że otwór jest łatwo dostępny i szczelnie go zabezpiecz.

Odbiór techniczny komina nie powinien być wizytą jednorazową, Kominiarz powinien nas odwiedzać co najmniej raz w roku. Każdy z przewodów kominowych powinien być sprawdzany zgodnie z wymogami technicznymi od 1 do 4 razy do roku.



Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com