fbpx
Aplikacja
Uprawnienia budowlane

Ocieplenie budynku – pytania na egzaminie

  1. Ocieplenie budynku w istniejącym obiekcie

Ocieplenie budynku istniejącego wykonuje się głównie przy zastosowaniu styropianu lub wełny mineralnej. Jeżeli istniejący tynk jest w dobrym stanie, ma odpowiednią przyczepność i wytrzymałość, nie trzeba go skuwać, a jedynie naprawić miejscowe uszkodzenia. Stary nieotynkowany styropian zerwać.

W obiektach wpisanych rejestru zabytków można ocieplać od wewnątrz. Ocieplenie to jest znacznie mniej korzystne niż wykonywane od zewnątrz, jednak ze względu na zalecenia konserwatorskie metoda taka jest praktykowana. Systemem stosowanym do ocieplenia od wewnątrz jest np. system iPor firmy Keim. Należy jednak postępować zgodnie z instrukcjami producenta. Nieprawidłowo przeprowadzone docieplenie, np. naklejenie płyt na placki a nie na pełno, może powodować skraplanie między ścianą a płytą a to prowadzić do rozwoju grzybów.

 

  1. Opisz ocieplenie elewacji w technologii lekkiej mokrej

Ocieplenie metodą lekką mokrą polega na przyklejeniu do muru warstwy izolacji termicznej ze styropianu lub wełny mineralnej i pokryciu jej tynkiem cienkowarstwowym. Metoda nazywa się lekka, bo ciężar warstwy ocieplenia wraz z tynkiem wynosi zaledwie 10-30 kg/m2. Schemat wykonania ocieplenia metodą lekką mokrą pokazano poniżej:

ocieplenie budynku
metoda lekka mokra
  1. Podaj zalety i wady ocieplenia budynku w technologii lekkiej mokrej

Zalety:

  • technologia jest łatwo dostępna i powszechnie stosowana;
  • stosunkowo niska cena wykonania;
  • przy zastosowaniu niewielkiej grubości ocieplenia uzyskuje się doskonałe parametry techniczne. Tynk cienkowarstwowy, izolacja termiczna, ściana i tynk wewnętrzny dają grubość zaledwie 33cm (1+12+18+2), przy współczynniku przenikania ciepła U=0,25-0,30 W/m2K;
  • przy poprawnym wykonaniu możliwe jest prawie całkowite usunięcie mostków termicznych, dzięki rozdzieleniu funkcji w przegrodzie (warstwa nośna i izolacyjna);

Wady

  • metoda ta jest „wrażliwa” na błędy wykonawcze, które mogą znacznie wpłynąć na otrzymany współczynnik przenikania ciepła oraz na postawie mostków termicznych. Niedokładne ułożenie izolacji, zbyt małe zakłady siatki zbrojącej, czy tynkowanie ścian fragmentami, na dodatek w długich odstępach czasu to tylko część błędów jakie są powtarzane przez wykonawców. Możliwych błędów jest znacznie więcej, a zazwyczaj o tym, że błędy zostały popełnione inwestor przekonuje się dopiero po kilku latach, gdy tynk pęka i odstaje od izolacji.
  • naprawienie błędów wykonawczych przy tej metodzie jest bardzo skomplikowane i generuje dodatkowe koszty;
  • metodę można wykonywać tylko w ściśle określonych warunkach atmosferycznych – brak opadów, brak silnego wiatru, zakres optymalnej temperatury to 5-25°C, a duże nasłonecznienie praktycznie uniemożliwia wykonywanie robót.

 

  1. Opisz ocieplenie elewacji w technologii lekkiej suchej

Ocieplenie budynku metodą lekką suchą polega na rezygnacji ze stosowania podczas ocieplenia jakichkolwiek klejów, zapraw, czy innych materiałów zawierających wodę. Warstwy ocieplenia mocowane są mechanicznie przy użyciu np. śrub, plastikowych kołków, zszywek lub gwoździ czy też innych elementów wchodzących w skład technologii danego producenta. Metoda ta polega na ułożeniu izolacji termicznej na ścianach domu, pomiędzy listwami rusztu konstrukcyjnego, do którego następnie mocowana jest prawie dowolna warstwa elewacyjna.

Metoda ta może być także „deską ratunkową” dla wszystkich wykonawców i inwestorów, którzy nie zdążyli ocieplić budynku przed nadejściem zimy, a nie chcą wstrzymywać prac budowlanych. W metodzie lekkiej suchej warunki atmosferyczne nie są właściwie istotne. Roboty można bowiem prowadzić zarówno w lecie, jak i w zimie, a nawet etapami w dowolnie wybranym czasie (np. tylko w weekendy lub w czasie tzw. przerw technologicznych).

ocieplenie budynku 2
metoda lekka sucha

 

  1. Podaj zalety i wady ocieplenia budynku w technologii lekkiej suchej

Zalety:

  • Łatwość wykonania . Wystarczą podstawowe narzędzia jak młotek i wiertarka. W zasadzie każdy może podjąć się tej pracy. Ważne jedynie, żeby wykazał się dużą starannością i dokładnością przy wykonywaniu kolejnych czynności;
  • metoda jest uniwersalna. Nadaje się do ocieplania wszystkich rodzajów ścian, zarówno nowo budowanych, jak i starych, już istniejących. Nieważne, czy będą z kamienia, cegły, betonu, czy drewna. Każda ściana po zamontowaniu kilkunastu centymetrów izolacji termicznej będzie spełniała obecnie obowiązujące wymagania;
  • naprawy poszczególnych elementów, w przypadku uszkodzenia elewacji, zamoknięcia wełny, czy przerwania wiatroizolacji, jest łatwa w wykonaniu (w przeciwieństwie do metody mokrej). Każdą warstwę, a nawet element można zdjąć, wymienić lub naprawić i ponownie zamontować.

Wady:

  • elewacja najczęściej wykonywana z sidingu winylowego. To dość tani i bardzo dobry materiał fasadowy, ale przez większą część architektów (i nie tylko) uznawany za materiał nieestetyczny.
Podziel się:
Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Telefon wskazujący poradnik dla egzaminu na uprawnienia budowlane
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com