fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Nieoczekiwane sytuacje

Budowa domu to zawsze jedna wielka niespodzianka. Nigdy tak naprawdę nie wiemy, co się nam może przydarzyć. Sprawdźmy, co zrobić, jeżeli zdarzą nam się takie sytuacje i jak postąpić zgodnie z prawem. (uprawnienia budowlane cena) 

Niespodzianki budowlane

Nierzetelny kierownik budowy

W przypadku działań kierownika budowy możemy mieć do czynienia z wieloma różnymi sytuacjami. Wśród tych najbardziej oczywistych możemy wskazać jego spóźnienie bądź wielokrotne zapominanie o pewnych faktach. Zdarza się także, że jest nadmiernie chory bądź w ogóle nie ma z nim kontaktu, co oczywiście przynosi efekt w postaci jego braku obecności w miejscu pracy. Oczywiście jeżeli są to zdarzenia jednostkowe to jak najbardziej należy je bagatelizować, jednak jeżeli sytuacja powtarza się wielokrotnie, wówczas jako osoby zatrudniające kierownika mamy prawdo do jego zmiany. Jest to ułatwione zadanie, jeżeli budujesz systemem gospodarczym. Wówczas jedynym, co musisz zrobić to rozwiązać z nim umowę. Oczywiście jeżeli taki kierownik budowy został Ci wyznaczony z polecenia firmy wykonawczej, wówczas także wtedy masz prawo go zmienić. Nie masz także obowiązku ograniczania się jedynie do jednego kierownika budowy, jednak znacznie łatwiej jest czegokolwiek wymagać od jednej osoby.  (uprawnienia budowlane testy) 

Niezbyt solidni wykonawcy

Niewątpliwie jest to najbardziej uciążliwa, ale i najczęściej spotykana sytuacja podczas trwania budowy. Bardzo często się zdarza, że trafimy na ekipę budowlaną, która niekoniecznie rzetelnie podchodzi do wykonywania swoich zadań. Wśród najbardziej typowych zachowań wymienić można te, które mają związek z niedotrzymywaniem terminów bądź wykonywaniem prac w sposób niebezpieczny i niedbały. Bywa, że w trakcie trwania prac budowlanych sami zauważamy, że są one realizowane bez zgodności z projektem. Powodem do zmiany ekipy budowlanej z pewnością może być to, że będziemy mieć na jakimś etapie budowy do czynienia z usterką, która będzie bardzo poważna i dość znacząco wpłynie na jej przebieg. Wówczas sytuację w całości rozwiązuje jeden fakt – podpisanie umowy. A jak mamy do czynienia z podpisaniem umowy to z pewnością mamy też dane wykonawców naszych budowlanych robót. Na tej podstawie możemy rozliczać naszych wykonawców i żądać od nich roszczeń bądź nie wypłacać im wynagrodzenia. Jest to konieczne więc, by odpowiednio zadbać o jak najbardziej szczegółowy typ umowy, określający jak najprecyzyjniej wszelkie konieczne prace, które są niezbędne do wykonania i kwestie, które wykonawców dotyczą.  (uprawnienia budowlane 2023)  

Wizyta niespodzianka

Może okazać się, że w trakcie trwania prac dostaniesz informację zawierającą zawiadomienie o wszczęciu postępowania administracyjnego. Może się także zdarzyć, że otrzymasz informację o terminie kontroli nadzoru budowlanego. Z pewnością taka wizyta niespodzianka bardzo Cię zdziwi, jeżeli zgłaszałeś zamiar budowy swojego domu bądź innego typu nieruchomości w powiatowym inspektoracie nadzoru budowlanego. Może to świadczyć o tym, że za swoją miedzą masz niekoniecznie życzliwego sąsiada, który zgłosił konieczność obecności nadzoru budowlanego bądź po prostu okazuje się, że na budowie doszło do naruszenia przepisów, których nie zauważyłeś Ty, a zauważył np. sąsiad. Wówczas zadbaj o obecności podczas kontroli kierownika budowy i odpowiednio przygotuj potrzebne dokumenty, jakimi jest przede wszystkim dziennik budowy.   (uprawnienia budowlane segregator)  

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com