Ocieplanie domu pianą poliuretanową
Każdy budujący dom ma świadomość potrzeby odpowiedniego ocieplenia domu, jest to bardzo istotne i ma wpływ na dalsze koszty związane z ogrzewaniem domu.
Jednym ze sposobów izolacji jest wykorzystanie piany poliuretanowej. Jest to piana zamkniętokomórkowa o podwyższonej gęstości i opóźnionym czasie startu. Przyrost piany jest dowolny, jest to piana niskoprężna, a więc nie wywiera dużego nacisku na otaczające mury. (informacje na temat egzamin na uprawnienia budowlane)
Ciekawostką jest to, iż szybkość przyrastania i gęstość końcowa piany jest zależna od rodzaju materiału, który zostanie wlany do szczeliny i temperatury otoczenia, a także murów. W sytuacji, gdy ściany są zimne piana zagęszcza się sama. Jakoś zagęszczenia zależy właśnie od temperatury. Najlepszymi warunkami do stosowania piany poliuretanowej jest temperatura, która wynosi minimum 15 stopni Celsjusza. (pytania na egzamin ustny do uprawnień)
W jaki sposób ociepla się pianą poliuretanową?
Ściany ociepla się od dolnej części muru. W ścianie należy wykonać 4 otwory na każdy metr kwadratowy ściany. Częściej wykonywane jest to od strony zewnętrznej, gdy warstwa muru jest w tych miejscach cieńsza. Wykonuje się to również od strony wewnętrznej. Piana podawana jest do szczelin za pomocą odpowiedniego pistoletu, z właściwą końcówka, którą wkłada się właśnie w te otwory. Aplikację rozpoczyna się od najniższych poziomów, następnie aplikuje się pianę w kolejne warstwy powyżej. Materiał, który aplikujemy jest w formie cieczy, wypełnia wszystkie szczeliny bardzo dokładnie.
W przypadku aplikowania piany, bardzo istotne jest doświadczenie wykonawcy, który musi zrobić to dokładnie i w miarę szybko. (egzamin ustny na uprawnienia architektoniczne)
Piana poliuretanowa czyli zamkniętokomórkowa jest bardzo szczelna i odporna na wilgoć. W izolowanych pomieszczeniach warto zadbać o sprawną wentylacje pomieszczeń.
Piana poliuretanowa ze spienionej żywicy poliestrowej jest bardzo popularna i bardzo często wykorzystywana w budownictwie. Traktowana jest jako jeden z najlepszych izolatorów. Cieszy się popularnością ze względu na wytrzymałość mechaniczną i izolację termiczną oraz akustyczną. (testy uprawnienia architektoniczne)