Ochrona tynków przed pękaniem
Jeśli w punkcie gdzie widnieje słup podłoże tynku nie jest takie same jak na reszcie płaszczyzny ściany, może być to przykładowo korek albo stal, to w linii granicznej kilku typów podłoży zauważymy pęknięcia w tynku przez nierównomierną deformację wilgotnościową i cieplną. Aby uchronić się przed tym, warto okryć te punkty prawidłowo zamieszczoną siatką, a płaszczyzny stalowe tynkuje się na obrzutce stali przy użyciu zaprawy cementowej. (uprawnienia budowlane kontakt)
W przypadku gdy mamy do czynienia z bardzo dużym przekrojem słupa, tak bardzo, że nie da rady on się zmieścić z potrzebnymi izolacjami w grubości ściany, wtedy warto ścianę w punkcie gdzie widnieje słup pogrubić. Korzysta się z niego pod postacią pilastrów zewnętrznych, jakie trzeba obrobić architektonicznie, albo jako występy do środka pomieszczeń.
Słup w ścianie, jaka w przekroju poziomym posiada jedynie skrzydła okien i oboknia jest w środku zabetonowany, a od strony zewnętrznej oblany zaprawą cementową oraz płytami korkowymi. W elewacji widnieje okładzina zrobiona z kamieni, a od środka niewypełnioną powierzchnie na rury. Tynk zrobiony został na siatce, pod jaką w płaszczyźnie rury nałożona jest papa. (uprawnienia budowlane 2021)
Ochrona przed rdzą
Ochronę przed rdzewieniem można uzyskać poprzez otulenie płaszczyzny stali rzędem nieprzepuszczającej zaprawy cementowej grubości 2cm albo betonem, który zawiera w sobie 300kg cementu w 1m3. Jeśli użyjemy delikatnych betonów, przykładowo pianobetonu – nie będzie to najlepsza ochrona. (uprawnienia budowlane program) W przypadku kiedy słup to stalowa skrzynka, która jest zamknięta z każdej strony, wtedy nie musimy dodatkowo ochraniać przed rdzewieniem. Jeśli przekrój jest otwarty to warto jednak skorzystać z jakiegoś zabezpieczenia.
Słupy żelbetowe
Słupy żelbetowe w murach szkieletowych z nabiciem cegieł poleca się tworzyć tak, żeby pomiary przekroju słupów były zbliżone do pomiarów cegieł. To znacznie upraszcza wiązania cegieł w zabudowaniu słupa cegłami oraz w płaszczyźnie międzysłupowej. Najlepszą opcją jest wymiarowanie modułowe, w przypadku gdy moduł wpiera się na cegle. Podczas najczęściej spotykanych pomiarów cegieł mówi się, żeby wymiary przekroju słupa były następujące: 25,33,51,64cm. Patrząc na uzyskanie równego podłoża pod tynk elewacji poleca się, żeby słup został otulony od zewnętrznej strony murem grubości V2 cegły lub więcej. (akty prawne uprawnienia budowlane)
Budynki ognioodporne i ogniochronne
W przypadku budynków ogniochronnych, mogą być to budynki mieszkalne ale też biurowe, najczęściej posiadające trzy lub więcej pięter, słupy oraz belki stalowe warto otoczyć zaprawą cementową grubości 2cm na siatce. W konstrukcjach ognioodpornych, tutaj będą to domy towarowe czy gmachy reprezentacyjne, belki i słupy warto otoczyć wokół zaprawą cementową grubości 3cm lub betonem. (segregator egzamin ustny uprawnienia)
Stal to o wiele bardziej sprawdzający się przewodnik ciepła niż cegła. Z tego powodu, by ściany zewnętrzne nie wychładzały się w łatwy sposób w punkcie gdzie są słupy, warto otoczyć je porządnym izolatorem ciepła, a może za to posłużyć cegła porowata, kotek czy płyta pilśniowa. W sytuacji bez przydatnej izolacji pojawia się wilgoć na tynku, i płaszczyzna taka wnika kurz i robi się zabrudzona. Poleca się izolować nie tylko środek budynku, ale też tynk z zewnątrz na słupach, bo w przypadku jej braku płaszczyzna tynku blisko słupów posiada odmienną higroskopijność i w inny sposób wnika wilgoć i kurz, co prowadzi to ciemnych, nieestetycznych śladów. (program egzaminu na uprawnienia)
W konstrukcjach ogniotrwałych belki oraz słupy stalowe trzeba otoczyć betonem, który posiada kruszywo ognioodporne, na siatce stalowej co jest ochroną przed pożarem.