fbpx
program
Uprawnienia Budowlane

Zabezpieczenie foliami

Znaczący wzrost temperatury nagrzewanego betonu, może powodować spore naprężenia termiczne. Taki wzrost temperatury powodowany jest przez ograniczenie ilości parującej wody. Oczywistym jest więc, że najbardziej pożądane wyniki pielęgnacji betonu daje zabezpieczanie foliami z polichlorku winylu lub polietylenu. Trzeba mieć tutaj na uwadze znikome stary wody i dobrą wytrzymałość betonu (uprawnienia budowlane elektryczne).

Obniżenie wytrzymałości betonu
Obniżenie wytrzymałości betonu

Przedłużenie żywotności folii

Zarówno przy silnym działaniu słońca, jak i w warunkach powietrznych, najlepiej sprawdzają się folie przemysłowe z PE i PCW produkcji krajowej. Ich zaletą jest to, że można ich stosować wielokrotnie. W celu przedłużenia żywotności folii należy zachowywać następujące zasady. Po pierwsze, w miarę możliwości unikajmy sterczących drutów i gwoździ, bo mogą porwać folię. Po drugie, po każdym użyciu, starajmy się nawijać folię na drewniany wałek. I po trzecie -nowo powstały beton przykrywajmy folią rozwijaną na czas od 3 do 5h od zaformowania. Unikniemy tym samym zbędnego przyklejania się zaprawy do folii – elastyczność folii nie będzie naruszona. Pamiętajmy także, aby pasy folii łączyć na zakład o szerokości 15 centymetrów, który trzeba dociskać przy pomocy równych listew drewnianych. Folia ma tworzyć szczelną powłokę na wierzchniej warstwie betonu. Beton powinien być zakryty przez folię przez okres 7 dni. W czasie wysokich temperatur, po zdjęciu folii z powierzchni betonu, należy ją polać warstwą wody (uprawnienia budowlane testy program).

Domieszki hamujące parowanie wody z betonu

Domieszki tego typu charakteryzuje duża zdolność pochłaniania wody, przerywanie ciągłości systemu kanalików kapilarnych znajdujących się w strukturze betonu oraz uszczelnianie betonu. Chlorek wapniowy – CaCL jest domieszką, która jest silnie higroskopijna i przez długi czas utrzymuje wilgotność betonu na dobrym poziomie. Oprócz tego, powstające w reakcji z cementem związki chloro- tlcnków, chloroglinianów i chlorkorzemianów wapnia, powodują uszczelnianie schematu zaczynu, co prowadzi do stworzenia większych oporów ruchu dla wody, która stara się wydostać na powierzchnię. Związek 3 CaO, CaCL i 16 ILO posiada duże działanie uszczelniające. Związek ten powoduje zmniejszenie porowatości betonu od 10 do 20. Dowiódł tego S. Tarnowski. Przechowywanie powietrzne betonów z dodatkiem chlorku wapniowego, daje lepsze rezultaty niż wodne przechowywanie. Obserwuje się wówczas lepszą wytrzymałość betonu (uprawnienia architektoniczne).

Spadek wytrzymałości

Może być spowodowany poprzez rozpuszczenie soli powstałych z chlorku wapniowego i cementu. Wynika to z małej trwałości soli w nienasyconych roztworach. Spadek wytrzymałości często powodowany jest też przez zahamowanie krystalizacji gelu (uprawnienia budowlane przepisy).

Chlorek wapniowy dodawany jest się w ilości od 2 do 4 procent wagowo w porównaniu do ilości wody zarobowej. Substancja ta przyspiesza proces ścinania się betonu, głównie na samym początku, co umożliwia skrócenie czasu na rozdeskowanie. Podczas gdy stosujemy chlorek wapniowy w za dużych ilościach, nastąpić może korozja zbrojenia a także niewskazane wykwity na wierzchniej warstwie.

Domieszki uszczelniające beton

Należą do nich:emulsje bitumiczne, kleje zwierzęce, mydła, oleje smołowe, ałun, miokroazbest, szkło wodne czy patenowe jak: Castor, Biber, Sika, Rapidol, Tricosal III, Pudlo, Murosan itd. Ostatnio popularne są też Plastibet S i Hydrobct. Ich działanie jest często uboczne. Należy więc używać ich z dużą ostrożnością. Niektóre z domieszek prowadzą do wytworzenia wykwitów, skurczu, narastania, a inne obniżają wytrzymałość betonu czy wpływają na czas wiązania cementu. Mieszanki te są zazwyczaj dodawane w celu uszczelnienia betonu. Mają też za zadanie zabezpieczyć beton przed wyparowywaniem wody (uprawniania budowlane egzamin ustny).

Plastibet S to bezzapachowy proszek koloru brunatnoszarego, łatwo rozrabialny w wodzie. Jego zadaniem jest wypełnianie porów i uszczelnienie betonu. Wtedy też możliwy jest wzrost odporności na korozję przez wodę, zmiany temperatury, wilgoć i czynniki chemiczne. Substancja ta rozrabiana jest w części wody zarobowej lub wysypywana powoli do działającej betoniarki w ilości 4 procent ciężaru cementu (uprawnienia budowlane egzamin).

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Znajdź na blogu
Kategorie artykułów
Nasze produkty
Darmowy poradnik

Nie zwlekaj i dołącz do nas już dziś i otrzymaj poradnik wraz z wypełnionym zbiorczym zestawieniem praktyk!

Uprawnienia-budowlane.com